ROZSVĚCOVÁNÍ VÁNOČNÍHO STROMU A ADVENTNÍ MĚSTEČKO

Text: Lenka Vašková

23. 11. 2022

Tradiční advent ve městě zahájíme slavnostním rozsvícením Vánočního stromu 27. 11. po setmění. Až do 30. 12. budou na náměstí lákat k zastavení adventní trhy a předvánoční čas si zpříjemníme každodenním programem na pódiu, který vyvrcholí na Štědrý den předáváním betlémského světla. Pro děti je tradičně připravena Mikulášská nadílka, adventní dílny, Ježíškova pošta, ohrádka se zvířátky. Letošní novinkou Adventního městečka je Kovářská školka. O víkendech se děti a rodiče mohou těšit na pohádková divadelní představení. Vánoční atmosféru přinese tradiční Česká mše vánoční v kostele svatého Jana a Pavla v Místku a také další program mimo náměstí Svobody.

Rozsvěcování vánočního stromu

V neděli 27. 11. se na náměstí Svobody otevře pódium a Adventní městečko. Prodejní stánky nabídnou tradiční horké nápoje, drobné občerstvení, vánoční ozdoby, dárkové předměty a produkty ruční výroby.

 „Nedělní odpoledne na náměstí začne vystoupením Souboru lidových písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic. Po jeho skončení následuje slavnostní rozsvícení Vánočního stromu s úvodním slovem primátora města, který současně zahájí celé Adventní městečko,“ říká za produkci Kultura F≈M Linda Hartenbergerová. Poté, co se letos poprvé rozzáří město vánočními světly, zazní náměstím Vánoční zpívání v podání Dětského folklorního souboru Ostravička, které podtrhne tu pravou sváteční atmosféru.

„Děti v den rozsvěcování mohou psát první vzkazy Ježíškovi. Připraveny jsou pro ně adventní výtvarné dílny, chybět nebudou andělé a zvířátka v ohrádce,“ doplňuje k doprovodnému programu pro děti Linda Hartenbergerová.

Program rozsvěcování:

Doprovodný program:

  • Ježíškova pošta, adventní dílničky, andělé
  • Zvířátka v ohrádce | ulice Tržní
  • Stromový betlém | Sady B. Smetany
  • Varhanní koncert pro čtyři ruce a čtyři nohy | Pavla Salvová a Jan Rotrekl | Kostel sv. Jana a Pavla |17.00

Adventní městečko

Vánoční atmosféru Adventního městečka s tradičními trhy si budeme vychutnávat až do pátku 30. 12. Na náměstí Svobody vystoupí v programu řada regionálních i místních kapel a interpretů, folklorní soubory, sbory a sborečky, ZUŠ, cimbálové muziky a další.
„Koncertovat uslyšíme například Acustrio Václava Fajfra, folkovou zpěvačku Lucii Redlovou z Valašského Meziříčí, místní legendární kapelu Akuma, matadora české hudební scény Luboše Pospíšila a jeho kapelu 5P či ostravskou multižánrovou kapelu Nedivoč,“ upřesňuje Linda Hartenbergerová. Čeká nás vystoupení letošních vítězů Beskydského slavíka nebo celorepubliková akce Česko zpívá koledy. Chybět nebude ani oblíbený dixík v podání Silesian Dixie Bandu, Swingový orchestr Bedřicha Pukovce a hned několik vánočních swingování.
Již tradičně vznikne na Tržní ulici u křížového podchodu malá dětská zóna s ohrádkou se zvířátky, které zde děti najdou až do 23. 12. Předvečer svatého Mikuláše, v pondělí 5. 12., okouzlí děti Mikuláš, anděl a čert a chybět nebude oblíbené rozdávání mikulášských balíčků. O víkendech budou probíhat vánočně laděné divadelní představení – Popletené Vánoce, Vánoce se skřítky, Pojďme spolu do Betléma, a další pohádky. V den mikulášské nadílky a  první tři prosincové víkendy budou na náměstí Svobody výtvarné dílničky SVČ Klíč a novinkou letošního Adventního městečka je Kovářská školka ve vybraných dnech (12.–14. 12.), kde si zájemci nejen z řad dětí mohou vyzkoušet svou zručnost a vyrobit si svůj vlastní výrobek.

Koncerty s vánoční tematikou a další program mimo náměstí

Adventní čas vám zpříjemní také další program v našich sálech a na vybraných místech ve městě. V Národním domě se uskuteční vánočně laděný koncert Anety Langerové (18. 12.), na kterém zpěvačka představí své poslední album Dvě slunce anebo Jak krásné je být milován.  Z kostela sv. Jana a Pavla v Místku zazní tradiční Česká mše vánoční (22. 12.). S vánočními svátky se pojí také dvě speciální projekce v Kině Vlast určené divákům každého věku. Na programu je záznam divadelního představení The Road to Bethlehem/Cesta do Betléma (7. 12.) a vánoční pohádkový příběh Louskáček londýnského Královského baletu s hudbou P. I. Čajkovského (28. 12). V Sadech Bedřicha Smetany bude až do konce roku ke zhlédnutí Stromový betlém s tradičními motivy Vánoc – Ježíškem, anděly a jesličkami, prodejem kaprů na ulici či Štědrovečerní večeří.


Detailní program Adventního městečka, vánočních akcí Kultura F≈M a dalších subjektů z Frýdku-Místku a okolí najdete v kalendáři na www.kulturafm.cz.

Užitečné odkazy:

https://kulturafm.cz/advent#main

https://www.facebook.com/events/699262041273909/