SDÍLENÉ KOLO SI NOVĚ MŮŽETE VYPŮJČIT I VRÁTIT TAKÉ V OSTRAVĚ

René Stejskal

14. 5. 2024

Služba sdílených kol, tzv. bikesharing, funguje pro občany Frýdku-Místku ve městě od roku 2018, přičemž od jara 2021 ji provozuje společnost nextbike.

Půjčování sdílených kol finančně podporuje statutární město Frýdek-Místek. Díky tomu mají cyklisté prvních 15 minut zápůjčky zcela zdarma. Město ve spolupráci s nextbikem poskytování sdílených kol neustále vylepšuje. Letošní novinkou je možnost vrácení a půjčení kola v Ostravě.

„Již v roce 2020 se Frýdek-Místek domluvil na rozšíření provozu sdílených kol s nejbližšími obcemi – Baškou, Dobrou, Starým Městem, Sviadnovem a Žabní. Od roku 2021 přibyl i Paskov a pak už se samozřejmě začalo uvažovat o propojení až do Ostravy. Vzhledem k tomu, že bikesharing v obou městech provozuje stejná firma, logicky se to nabízí. Jsme rádi, že se to nyní povedlo ke spokojenosti obou měst a hlavně uživatelů této služby,“ uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku pro územní plánování a rozvoj, stavebně správní činnosti, ekonomický rozvoj, podnikání, dotace, integrované teritoriální investice, životní prostředí a zemědělství Lukáš Slíva (SPOLU).

Díky propojení systémů sdílených kol s Ostravou se dá mezi oběma městy přejíždět na upravené cyklotrase, která má většinou asfaltový povrch a z velké části je vedena přes Paskov a Vratimov na protipovodňovém valu řeky Ostravice. V Ostravě, kde funguje 380 stanic pro sdílená kola, mohou zájemci navštívit Slezskoostravský hrad, zoologickou zahradu nebo Dolní oblast Vítkovice. Ostrava ale nemusí být cílovou destinací, z krajského města pokračují cyklotrasy do Ludgeřovic nebo Hlučína.

Bikesharing je ve Frýdku-Místku hojně využíván. Cyklisté si loni kola vypůjčili 80 tisíckrát. Na území města je 110 stanic, dalších 17 v okolních obcích.

V letošním roce město začne stavět cyklostezku od přehrady Olešná do Palkovic, další cyklostezka povede od bývalých kasáren do Bašky.