SDÍLENÉ KOLOBĚŽKY: DALŠÍ ZÓNY S OMEZENOU RYCHLOSTÍ A ZÁKAZ VJEZDU NA NÁMĚSTÍ

Jana Musálková Jeckelová

10. 7. 2024

Radnice ve Frýdku-Místku aktualizovala pravidla používání sdílených elektrokoloběžek. Čerpala přitom z výsledků veřejné ankety, ve které se vyjadřovali obyvatelé města. Novinkou je například dalších 21 míst se sníženou rychlostí a zákaz vjezdu na obě hlavní náměstí.

Uživatelé sdílených koloběžek jezdí ve Frýdku-Místku podle nových pravidel. Vyjednala je radnice se soukromým provozovatelem společností Bolt na základě výsledků veřejné ankety. Přibyly zóny omezující rychlost sdílených koloběžek, které nově automaticky zpomalí v okolí škol, školek a zařízení sociálních služeb. Novinkou je také zákaz vjezdu na obě hlavní náměstí k již dříve zavedenému zákazu vjezdu do skateparku.

„Ve Frýdku-Místku platí 6 zón, ve kterých sdílené elektrokoloběžky automaticky zpomalí, jde o městské památkové zóny ve Frýdku a v Místku, okolí Centra aktivních seniorů v Anenské ulici, Penzionu pro seniory v Lískovecké ulici, Domova pro seniory v ulici 28. října a rekreační oblast Olešná. Nově jsme vyčlenili celkem 21 dalších míst v okolí škol a zařízení sociálních služeb, kde koloběžky pojedou rychlostí maximálně 15 km/h. Na Zámecké náměstí ve Frýdku a náměstí Svobody v Místku není nově vjezd vůbec umožněn,“ uvedl náměstek primátora pro územní plánování a rozvoj, stavebně správní činnosti, ekonomický rozvoj a podnikání, dotace a integrované teritoriální investice, životní prostředí a zemědělství Lukáš Slíva (SPOLU).

Radnice tak vzala v potaz stovky podnětů a připomínek občanů, které zaslali do ankety v aplikaci MUNIPOLIS. Zúčastnilo se na 600 obyvatel. Poukazovali převážně na příliš vysokou rychlost koloběžek a na koloběžky povalující se po městě.

„Na základě připomínek občanů jsme nechali vypnout alarm koloběžek, který byl velmi rušivý zejména během nočního klidu. Zaměřili jsme se také na stížnosti na pohozené koloběžky mimo určená parkovací místa. Provozovatel nám přislíbil častější sběr špatně zaparkovaných koloběžek. Nesprávně zaparkované koloběžky mimo cyklostojan mohou obyvatelé nahlašovat provozovateli prostřednictvím mobilní aplikace Bolt, telefonicky na zákaznickou linku, e-mailem nebo přes webový formulář,“ dodal náměstek Lukáš Slíva.

V ulicích Frýdku-Místku si mohou obyvatelé půjčovat sdílené koloběžky už 4. rokem. Po spuštění služby si někteří z nich stěžovali, že uživatelé jezdí příliš vysokou rychlostí. Radnice proto v roce 2022 přistoupila ke snížení rychlosti z 25 na 15 km/h mimo již zavedené historické části také kolem domovů pro seniory. Loni mínění občanů mapovala anketa.

„Děkujeme všem respondentům, kteří nám prostřednictvím ankety pomohli nastolit nová pravidla. Chceme, aby sdílené koloběžky nejen pomáhaly s ekologickou dopravou po městě, ale zároveň aby nebyly obyvatelům na obtíž. S provozovatelem udržujeme kontakt a koordinujeme fungování koloběžek ve městě,“ doplnil primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

V ulicích Frýdku-Místku je aktuálně přes 100 sdílených elektrokoloběžek. Obyvatelé mohou využívat také sdílená kola společnosti nextbike, která je nově dovezou také do Ostravy.