SEMAFOR U OBI PŘISPĚJE KE ZKLIDNĚNÍ DOPRAVY VE MĚSTĚ

René Stejskal

18. 6. 2024

V souvislosti se zprovozněním obchvatu Frýdku-Místku vedení města pokračuje v krocích, které mají zklidnit dopravu ve městě. Do těchto opatření patří zřízení semaforu před křižovatkou u hobbymarketu OBI v Příborské ulici.

„Semafor umožňuje výjezd automobilů od OBI ve směru do centra i do Zelinkovic. Zároveň je v nočních hodinách nastaven na tzv. celočervený režim, kdy na něm svítí červená a díky detekční smyčce na semaforu naskočí zelená. Vše je nastaveno na rychlost 50 km/h, takže pokud někdo jede rychleji, musí na semaforu zastavit a počkat na zelenou,“ informoval náměstek primátora pro dopravu a silniční hospodářství Miroslav Bártek (Naše Město F-M).

„Nechceme, aby městem projížděly kamiony i osobní automobily zvýšenou rychlostí. Semafor je prvním krokem, který je zpomalí. Věřím, že tento semafor odradí řidiče především nákladních automobilů, aby nevjížděli do města, pokud nemusí. Mohou zvolit trasu po obchvatu, kterým projedou plynule a bez zastávek,“ zdůraznil primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Město také bude reagovat na skutečnost, že řidiči kamionů se začali vyhýbat vysokorychlostnímu vážení na obchvatu, a proto vjíždějí na bývalý průtah do centra. „Zásadní úpravy provedeme až po převodu této komunikace ze státu na kraj, kdy také zřídíme dopravní značky se zákazem vjezdu vozidel nad 12 tun do města, aby nám do Frýdku-Místku nevjížděly přetížené kamiony,“ nastínil primátor Korč.   

Poté, co se tranzitní doprava z centra Frýdku-Místku přesunula na obchvat, město zavedlo opatření na Hlavní třídě. „Chceme Hlavní třídu vrátit občanům a využívat ji podobným způsobem, jak tomu bylo v minulosti před zřízením průtahu. Nebude tvořit překážku a nebude rozdělovat město. Prvním krokem bylo zřízení levého odbočení z Frýdlantské ulice ve směru na Příbor, poté jsme zřídili semafor na přechodu pro chodce u Tesca, nyní semafor u OBI. Připravujeme levé odbočení z ulice 8. pěšího pluku na Hlavní třídu, přechody pro chodce, autobusové zálivy a také odstraníme zaslepení některých ulic, aby se z nich dalo vyjet na Hlavní třídu,“ popsal plánované změny primátor Petr Korč.

Po převedení bývalého průtahu, tj. Hlavní třídy ze státu na kraj město plánuje zřízení kruhových objezdů, které přispějí k větší plynulosti a bezpečnosti dopravy.