SKALICKÁ ŠKOLA BUDE NA PODZIM V NOVÉM KABÁTĚ

Jana Musálková Jeckelová

26. 7. 2022

Rekonstrukce Základní a mateřské školy ve Skalici běží naplno. Město navázalo na dřívější opravy budovy a pustilo se do nezbytné renovace fasády, která již byla na hranici životnosti.

Frýdek-Místek nadále investuje do školských zařízení ve svém majetku. Rekonstruuje mimo dalšího také historickou budovu v městské části Skalice, ve které působí jak základní, tak mateřská škola.

Radnice navázala na dříve provedené opravy školy, které souvisely s vysokou vlhkostí v budově. Bylo nutné vyměnit vzduchotechniku, provést hydroizolaci spodní stavby a vybudovat retenční nádrže. Také město nechalo nainstalovat nová plastová okna. Práce tehdy vyšly na 9,5 milionu korun.

Loni vyšel najevo problém s fasádou budovy, kdy část venkovních omítek ze západní strany a také některé omítky říms odpadly, a omítka z jedné strany tak musela být zcela odstraněna. Město následně připravilo projekt a technické služby se pustily do práce.

„Fasáda měla vážné nedostatky v soudržnosti. Začaly z ní odpadávat kusy a objevovaly se praskliny. Jedná se o jubilejní školu s prvorepublikovým charakterem s výzdobou na fasádě, kterou bychom velice rádi zachovali, anebo alespoň věrně napodobili,“ uvedl náměstek primátora pro investice a finance Jiří Kajzar (Naše Město F-M).  

Práce zahrnují oklepání venkovní omítky, vyrovnání zdiva, nanesení sanační omítky a aplikaci fasádního silikonového nátěru. Součástí oprav je také doplnění ocelového zakrytování roštů anglických dvorků, úprava prvků vzduchotechniky v rámci fasády a výměna vadného oplechování říms a parapetů. Rekonstrukce skalické školy má být hotova na podzim a městskou kasu vyjde na zhruba 2,5 milionu korun.

Zároveň se konají také opravy některých ostatních školských zařízení. Jde například o rekonstrukci elektroinstalace v MŠ Pohádka v Gogolově ulici nebo zateplení přístavby 1. ZŠ ve Frýdku a následovat budou další.

„Je naším dlouhodobým cílem dostat školy ve městě na stejnou úroveň. A to jak v oblasti vybavení a kvalitní výuky, tak v oblasti zázemí a stavu školních budov, tělocvičen,“ dodal primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M).

Primátor postupně navštívil všechny školy osobně, aby případné problémy a požadavky zjistil bezprostředně na místě. Vylepšování stavu škol probíhá podle schváleného Místního akčního plánu. V souladu s nastavenými prioritami město podporuje také zavedení 3D reality do výuky, modernizaci odborných učeben nebo projekt Přírodní vědy názorně.