ŠKOLA VE SKALICI JE JAKO NOVÁ

Jana Musálková Jeckelová

21. 7. 2023

MĚSTO ZAJISTILO TAKÉ ŠETRNOU OBNOVU OZDOB FASÁDY

Frýdecko-místecká městská část Skalice se pyšní povedenou rekonstrukcí jubilejní základní a mateřské školy. Radnice v druhé fázi oprav městského zařízení zajistila také šetrnou obnovu unikátních štukatérských ozdob na fasádě.

Budova školy s prvorepublikovým charakterem ve frýdecko-místecké Skalici výrazně prokoukla. Technické služby budovu zateplily a obnovily původní fasádu, která již byla na hranici životnosti. Část venkovních omítek byla odpadlá, včetně omítek říms. Nyní fasáda vyniká v jemně zeleném a béžovém odstínu a zaujme unikátními štukovými ozdobami, které se podařilo zachovat a obnovit, včetně symbolu české státnosti.

„Šlo o dlouholeté potíže s odpadávající omítkou, aplikovala se různá polovičatá řešení, která nevyhovovala. Proto jsme se dohodli na rozsáhlé rekonstrukci, ať se problém vyřeší jednou provždy. Tehdy se ukázalo, že podloží fasády není konzistentní, a vše se muselo kompletně oklepat. Nechali jsme zhotovit repliky ozdobných prvků, štuky, ozdoby, nápis, vyobrazení českého lva, a to vše se velmi povedlo k plné spokojenosti. Děkuji technickým službám za kvalitně odvedenou práci na tomto náročném úkolu,“ uvedl náměstek primátora pro investice, finance, rozpočet, útvar hlavního architektka a životní prostředí Jiří Kajzar (Naše Město F-M).  

Práce za 5,7 milionu korun zahrnovaly oklepání venkovní omítky, vyrovnání zdiva, nanesení sanační omítky a aplikaci fasádního silikonového nátěru. Součástí oprav bylo také doplnění ocelového zakrytování roštů anglických dvorků, úprava prvků vzduchotechniky v rámci fasády a výměna vadného oplechování říms a parapetů. Pracovníci také doplnili a šetrně ošetřili původní kámen v soklové části objektu. Práce budou nyní pokračovat zateplením podlahy půdy, která bude částečně sloužit jako úložný prostor.

Zateplení objektu navázalo na dřívější opravy – výměnu vzduchotechniky, zajištění hydroizolace spodní stavby a vybudování retenční nádrže. V první fázi oprav došlo také k výměně původních dřevěných oken za plastová. Práce tehdy vyšly na 9,5 milionu korun.

„Údržba školských zařízení probíhá celoročně, nicméně o letních prázdninách, když jsou školy prázdné, se aktivita vždy znásobí. Cílem je, aby se děti v září vracely do zrekonstruovaných, upravených prostor. Jako zde ve Skalici, kde děti v září přivítá velmi kvalitně provedená opravená škola v nových barvách,“ dodal primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M).

Technické služby v těchto dnech zahájily také výstavbu devítimístného parkoviště v těsné blízkosti školy.