ŠKOLÁCI NAVRHUJÍ POKLADNIČKU PRO VÁNOČNÍ SBÍRKU

Jana Musálková Jeckelová

29. 5. 2023

Děti z frýdecko-místeckých základních škol již před létem myslí na Vánoce. Zapojily se totiž do výzvy magistrátu a navrhují novou vánoční pokladničku. Původní schránka na příspěvky občanů do sbírky Vánoční strom už nevyhovovala, nejednou se stala terčem zloděje.

Podobu nové pokladničky sloužící veřejné vánoční sbírce vymýšlejí v těchto dnech školáci z Frýdku-Místku. Výzva magistrátu zaujala téměř všechny městské školy. Cílem je navrhnout vzhledově nejvydařenější a z hlediska bezpečnosti nejfunkčnější pokladničku.

„V minulosti se několikrát stalo, že pokladnička se stala cílem nenechavců, kteří ji dokonce i poškodili. Přemýšleli jsme, jak pokladničku lépe zabezpečit a také jak do procesu zapojit naše školáky. Loni se podíleli na výzdobě vánočních stromečků před magistrátem. Mělo to velký ohlas, proto jsme znovu oslovili školy, a podle jejich návrhu zrealizujeme bezpečnou pokladničku. Je to věc, na kterou se všichni těšíme a věřím, že díky tomu bude mít i samotná sbírka větší ohlas a přinese dobročinným organizacím více prostředků,“ řekl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Zapojila se také Základní škola v Lískovci, kde se v hodinách výtvarné výchovy činí skupinka žáků z osmých tříd. Na dvou modelech z kartonu dominují andělé, na jednom je dárek jako symbol Vánoc. Do posledního modelu hoši z osmé třídy zapracovali prasátko pro štěstí.

„Jsme rádi, že nás město oslovilo a že se naši žáci mohou podílet na dění ve městě. Osmáci nejdříve nakreslili své návrhy a poté se pustili do výroby modelu. Nakonec jsme vybrali čtyři návrhy, které právě dokončují,“ popsala učitelka Veronika Janečková.

Týmy mají své výtvory odevzdat do konce června. Návrh vyhodnocený jako nejpovedenější pak převezme vybraná střední škola a převede ho do reality. Město přitom bude klást důraz na použití materiálů a technologií, které zajistí vyšší bezpečnost schránky. Nová pokladnička má stát pod vánočním stromem na náměstí Svobody již letošní Vánoce. Všechny návrhy dětí si občané budou moci prohlédnout na výstavě připravované na prosinec 2023.