ŠKOLÁCI VYSLECHNOU PAMĚTNÍKY, PŘÍBĚHY PŘEDSTAVÍ VEŘEJNOSTI

Jana Musálková Jeckelová

17. 1. 2023

Školáci z Frýdku-Místku budou opět navštěvovat pamětníky. Jejich zajímavé výpovědi zaznamenají a představí veřejnosti. Do úspěšného projektu „Příběhy našich sousedů“ společnosti Post Bellum se naše město zapojí již podruhé.

Setkávání zástupců nejmladší a nejstarší generace opět připravují ve Frýdku-Místku. Děti z pětice základních škol ve svém okolí vyhledají pamětníky, kteří budou ochotni vyprávět své životní příběhy. Výpovědi pak děti zaznamenají na diktafon, nahrávku zpracují a příběhy představí veřejnosti.

„Taková setkání obohacují obě strany, pamětníci předávají dětem mnohé ze své životní moudrosti a ze zkušeností, děti poznávají, jak přemýšlejí a jaké hodnoty pro ně byly a jsou na prvním místě. Pamětníci od dětí čerpají zase energii mládí, jistě jim dělá radost zájem, který o ně a jejich příběhy děti projevují,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Již první ročník, který se uskutečnil v loňském roce, byl pro děti a jejich pedagogy natolik zajímavý, že školy projevily zájem o pokračování.

„Žáci a studenti vyprávění celoživotních vzpomínek zaznamenali na diktafon nebo na kameru a celé setkání zdokumentovali i fotograficky. Někteří využívali předem připravené otázky a zároveň se postupně vyptávali na různé souvislosti, které vyplynuly během rozhovoru. Pamětníci dětem při rozhovoru ukazovali dobové fotografie a různé další materiály související si jejich životním osudem,“ popsala průběh projektu koordinátorka ze společnosti Post Bellum Kristýna Koblasová.

Slavnostní závěrečná prezentace projektu „Příběhy našich sousedů“ se uskutečnila v červnu 2022, kdy děti představily v Rytířském sále frýdeckého zámku zpracované výstupy například ve formě koláže, básně nebo rozhlasové reportáže.

Společnost Post Bellum (hlavní projekt: sbírka vzpomínek Paměť národa) v souladu se čtyřmi pilíři: dokumentujeme, vyprávíme, vzděláváme a pomáháme, zaznamenává zajímavé životní osudy z 20. století pro další generace. Město Frýdek-Místek na realizaci projektu školáků v roce 2023 vyčlenilo necelých 140 tis. Kč. Zúčastní se ho 1., 4., 5., 7. a 11. ZŠ.

Fotografie pořízeny v rámci projektu „Příběhy našich sousedů 2022“.