SLEZANSKÝ KOMÍN JIŽ NEBUDE BRÁNIT VE VÝHLEDU NA BAZILIKU
René Stejskal
21. 8. 2024
V areálu bývalé Lembergerovy textilní továrny ve Frýdku-Místku začalo dnes, 21. srpna v 11 hodin, bourání komínu. Komín vysoký 87,5 metru byl v roce 1966 postaven tak, že ze silnice od Příbora a Olomouce bránil ve výhledu na dominantu města – mariánský poutní kostel, dnešní baziliku Navštívení Panny Marie.
„Ten komín komunisté postavili zvláštně, při pohledu z komunikace přímo v ose baziliky,“ popsal zástupce frýdeckého děkanátu Michal Bučko, který má na starosti technické záležitosti. „Původně jsem zvažoval, že komín využiji jako atrakci pro návštěvníky a zřídím na něm vyhlídku. Nebyl v dobrém stavu a přemýšlel jsem o dalším postupu. Když jsem se ale dozvěděl, že komín zastiňoval pohled na baziliku, rozhodl jsem se jej zbourat. Vidím v tom i symboliku. Nevzhledný komunistický komín začínáme bourat 21. srpna v den 56. výročí sovětské okupace Československa,“ potvrdil Gevorg Avetisjan, jednatel společnosti Marlenka international, která v loňském roce areál bývalé textilní továrny koupila od akciové společnosti Slezan Holding. Historickou budovu zrekonstruuje tak, aby v ní mohlo působit interaktivní muzeum, kavárna a ve vyšších patrech kanceláře. Předprostor upraví do podoby parčíku s fontánou a posezením. V zadní části na prostranství, kde se odehrával hudební festival FM City Fest, vybuduje zázemí pro rozšíření výroby medových dortů a cukrovinek.
„Na demolici komínu jsme objednali firmu, která dokázala tady ve Frýdku-Místku již jeden podobný komín rozebrat. Bude se tak dít odshora prostřednictvím bagru, který bude zavěšen na jeřábu. Vzhledem k blízkosti historické budovy a rušné komunikace nebylo vhodné komín odstřelit,“ popsal Gevorg Avetisjan.
„Bazilika Navštívení Panny Marie je výraznou dominantou Frýdku-Místku, která byla výstavbou komínu upozaděna. Patrné to bylo např. na příjezdu od Olomouce u přehrady Olešná, kdy se otvíral pohled na město. V minulosti při velkém bourání přišel Frýdek-Místek o celé historické části a cenné památky, významné sakrální stavby byly obestavěny paneláky a např. kostel sv. Jana a Pavla při necitlivé výstavbě brutálního průtahu městem ztratil část křížové cesty. Jako primátora mě velice těší, že odstraněním komína se bazilika opět stává přirozenou dominantou našeho města. Symbolicky a fakticky se tak vracíme k normálu a k respektování našich tradic a trvalých hodnot,“ řekl primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M).
Práce na postupném odstraňování komínu potrvají přibližně 10 dní.