Soutěž pro děti? Vychytávka!

Miroslav Sykora

3. 7. 2002

Prosincová tradiční oddílová soutěž v Tulech (CHON-JI KYONG-GI) pro žáky a žákyně naší Školy již má dvojče. 28. června na 8.ZŠ mohly naše děti (od žlutého pásku) okusit svůj start v Matsogi. Mnohé děti už se dávno rochnily v moři a tak se na tatami a kolem něj sešel tentokrát nízký počet uchazečů o ceny (9) a rozhodčí je počtem dokonce převýšili (11)!
     Nejprve jsme si účastníky rozdělili do tří skupin – žlutozelená skupina (4), zelenomodročervená skupina (3) a děvčata (2). Původní předpoklad pro tuto soutěž byl okolo 30 účastníků. Z původně přihlášených 15 dětí nám přišlo 9. Proto se nejprve ve skupinách potkaly děti každé s každým na 1 minutu, kdy ještě nešlo o medailová umístění. Podobný minutový trénink na tuto soutěž absolvovaly děti zhruba před měsícem. Pak, po krátkém seznámení se se způsoby boje jsme chlapce rozlosovali do pavouku, kde oni i děvčata bojovali ve čtvrtfinále, v semifinále a ve finále vždy 2×2 minuty s 1 minutou přestávky. V děvčatech se po pěkném boji prosadila Beáta Humplíková nad Simonou Levovou, ta ale také bojovala na vítězství, o čemž svědčí i jedno prodloužení. Ještě se však prosadila déle cvičící členka Střediska talentované mládeže, obě děvčata jsou členky týmu žákyň, který byl vítězný na Mistrovství Moravy v Hlučíně. Mezi chlapci se pavoukem prodral do finále Lukáš Bauer a Filip Gavlas, oba členové Střediska TM, Filip navíc žák speciální TaeKwon-Do TIF třídy na 8.ZŠ. Ač přes 10 kg lehčí, svedl Filip proti Lukášovi možná svůj nejlepší zápas, i když jej prohrál. U všech rozhodčích shodně pouze rozdílem dvou bodů. Zápas byl plný pěkných technik a zejména úhybů a Lukáš se musel hodně snažit. Mnohdy Lukáš dokonce skončil v autu, když chtěl dosáhnout na mrštného Filipa. Filip je vítězem Mistrovství Moravy v boji do 35 kg. Lukáš je poslední rok žákem a je kapitánem týmu žáků pro blížící se Mistrovství ČR (říjen 2002). Na 3., místech se umístili František Chromják, který měl proti Lukášovi v semifinále zjevný respekt (byly to však jeho úplně první zápasy v životě) a Patrik Kováč, který má talent, svedl zde 3 pěkné zápasy s Filipem Gavlasem, avšak i ten v semifinále dnes prohrál. Rovněž Patrik však své zkušenosti teprve bude sbírat. Už dnes je příslibem jeho energičnost.
     I přesto, že se ostatní 3 chlapci, Tomáš Pavelec (ten byl nejúspěšnější v zápasech ve žlutozelené skupině), Michal Florek a Jaromír Henkel (oba z Karviné) neumístili, zejména pro svůj handicap ve výšce a nízkém věku, obdrželi i oni pěkné ceny, neboť oddílové soutěže mají být spíše poznávací a za odměnu. To jsme splnili. Každý účastník si odnesl tričko TaeKwon-Do, barevný pásek jako další cíl, samolepky TaeKwon-Do a města Frýdku-Místku a plakát Mistrovství Evropy. Ti na medailových pozicích si odnesli navíc ještě diplom, medaili a Bulletin Mistrovství Evropy, ti nejlepší dostali i časopis Fighter´s Magazin. Proto byla účast na této oddílové soutěži vychytávkou, někteří se totiž ze strachu nedostavili či se nepřihlásili. I oni by byli odměněni. Tak příště.
     Chválím velmi naše rozhodčí, kteří přišli rozhodovat zápasy. Po soutěži ještě rozhodovali také tréninkové zápasy našich juniorů. Na oddílové soutěži (tenkotrát v Tulech) se sejdeme v prosinci 2002.

Na přiložené fotografii je Lukáš Bauer, patřící mezi 10 nejlepších žáků v České republice, 15. června zvítězil takto v sestavách na Mistrovství Moravy v Hlučíně.