SPOČÍTÁNO. PŘES 11 TISÍC PODPISŮ ZA PLNĚ FUNKČNÍ DĚTSKÉ ODDĚLENÍ

MM F-M, Mgr. Jana Musálková Jeckelová

30. 5. 2022

Více než 11 000. Tolik lidí napsalo své jméno na podpisové archy petice. Zástupy rodičů volají po zajištění 100% péče pro děti, jejíž omezení bylo frýdeckou nemocnicí avizováno k 1. 4. Iniciativa radnice upozorňuje ministerstvo zdravotnictví na nestandardní situaci na dětském oddělení.

Petice zaznamenala mezi lidmi obrovský ohlas, i po termínu ukončení se ozývají další a další zájemci o podepsání. Patří mezi petice s největším počtem podpisů ve městě v době od revoluce. „Děkujeme vám všem, kteří jste svým podpisem projevili snahu situaci změnit. Každý podpis je pro nás velký závazek. Budeme pokračovat dál a dělat vše pro to, aby děti měly opět odpovídající péči přímo v našem městě,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

„Obyvatelé deklarují jasný zájem o nepřetržitou zdravotní péči a pomoc dětským pacientům přímo ve Frýdku-Místku. Vedení nemocnice by kromě všech dalších aspektů potřebnosti této služby mělo vzít v úvahu zejména i rozlehlost našeho regionu a špatnou dopravní dostupnost některých obcí na dotčeném území,“ okomentovala výsledek petice senátorka Helena Pešatová.

Mezi podepsanými jsou také rodiče, kteří v období od 1. 4. zažili v souvislosti s novými pravidly na dětském oddělení nepříjemnou zkušenost.

„Pediatrička mi rovnou řekla, že chodit do frýdecké nemocnice nemá smysl, jde o akutní případ (rotavirová infekce, pozn. red.), podle informací, které uveřejnili, by nás nevzali. Pediatrička obvolala všechny nejbližší nemocnice v okolí. Nebylo místo. Jedině v novojičínské nemocnici se jí podařilo se za nás přimluvit a vzali nás,“ popsala situaci Petra z Palkovic.

Rodičů, kteří si prožili chvíle plné stresu a strachu o děti, je daleko více. To, že nejde o pár jedinců, potvrzují slova mluvčí Městské nemocnice v Ostravě Andrey Vojkovské. V dubnu u nich hospitalizovali 24 dětí s frýdecko-místeckou adresou z celkem 258, a dětská pohotovostní služba ošetřila 120 dětí z Frýdecko-Místecka (údaj opraven redakcí)

Od 14. 3., kdy se na veřejnosti poprvé objevila zpráva nemocnice o „zastavení provozu dětského oddělení po předchozím zastavení příjmu pacientů“, která následovala po hromadném odchodu 7, tedy většiny, lékařů, a která vyvolala velké rozhořčení občanů, změnila nemocnice rétoriku směrem k veřejnosti, a to výrazně ku prospěchu rodičů a dětí.

Město má za to, že k odklonu od tónu původních tvrzení nemocnice, výraznou měrou přispěly kroky radnice, včetně nabídky bydlení pro začínající lékaře. Vyhráno ale rozhodně není, jelikož dětské oddělení ve frýdecké nemocnici stále není plně funkční, a další příběhy rodičů vzbuzují nejistotu. Město proto po celé řadě jednání, včetně debaty s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou, požádalo nemocnici o zodpovězení zásadních otázek.

„Vzhledem k tomu, že nemocnice i přes několik urgencí nesdělila, kolik mají na oddělení nasmlouvaných úvazků, muselo město zažádat o odpovědi oficiální cestou, a to na základě zákona o poskytování informací, tzv. stošestkou. V dané situaci by měla nemocnice poskytovat informace obratem, měla by občanům jasně sdělit zejména to, jak je chod dětského oddělení zajištěn po personální stránce,“ uvedl náměstek primátora pro zdravotnictví Igor Juriček (Piráti).

Ministerstvo zdravotnictví sdělilo v dopise, že kraj i nemocnice předpokládají postupný návrat k plnému rozsahu dříve poskytované péče. Město se ale ptá, jakými kroky zajistí péči pro děti v plném rozsahu? Důrazný apel podpořený 11 tisíci podpisy proto město plánuje učinit nejen na ministerstvo, ale zejména na kraj, který nemocnici zřizuje.