STOLPERSTEINY UŽ ZÁŘÍ I V ULICÍCH FRÝDKU-MÍSTKU

Jana Musálková Jeckelová

21. 9. 2022

První Kameny zmizelých má také Frýdek-Místek. Radnice nechala na místa, na kterých žili nebo působili osobnosti zavražděny za nacistického režimu, nainstalovat prvních pět mosazných destiček s údaji. V plánu jsou další.

Plamínky svíček jako připomínky života manželů Huppertových a také pana Heinricha Wolfa zaplápolaly na chodnících ve Frýdku i v Místku. Radnice tak uctila památku těchto obětí nacistického režimu.

„Uctili jsme památku občanů, které stihl za nacistického režimu krutý osud. Stolpersteiny jsou v překladu kameny, o které je třeba klopýtnout, zavadit. Destičky v místech, kde tito obyvatelé dříve působili, jsou alespoň malým zadostiučiněním, faktem, že se na ně nezapomnělo,“ uvedl náměstek primátora pro územní plánování a rozvoj a také pro útvar hlavního architekta města Jakub Míček (ANO 2011).

Manželé Huppertovi se podíleli na rozkvětu života židovské obce ve Frýdku, mimo jiné figurovali v jednáních týkajících se výstavby židovské školy a synagogy na konci 19. století. V jejich domě na frýdeckém náměstí sídlila ve 20. letech minulého století prodejna firmy Baťa. Pan Henrich Wolf byl magistrem farmacie, který na náměstí Svobody v Místku provozoval lékárnu U Spasitele.

„Jsem rád, že se také Frýdek-Místek připojil k mnoha městům po celé Evropě, v jejichž ulicích již Kameny zmizelých lidem připomínají historii. Neměli bychom zapomenout na kruté osudy našich předků a právě tyto kameny nás při chůzi přimějí sklonit hlavu a uvědomit si, vzpomenout,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Město umístilo další dva kameny, a to v ulici Palackého za profesora původního místeckého gymnázia Antonína Vaculíka, a další za velitele obrany Czajankových kasáren Karla Pavlíka u Památníku Czajankových kasáren. V plánu má postupné položení dalších desítek kamenů.

Slavnostního odhalení se zúčastnily také zástupkyně Židovské obce Ostrava Milena Slaninová a Alena Ševčíková, které připravují umístnění dvou dalších kamenů za rodinu Demnerových také na Zámeckém náměstí ve Frýdku.