STŘED FRÝDECKÉHO NÁMĚSTÍ NA ZKOUŠKU BEZ AUT. FRÝDEK-MÍSTEK SE ZAPOJÍ DO EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY

Jana Musálková Jeckelová

15. 9. 2023

Frýdek-Místek na zkoušku zamezí parkování ve středu Zámeckého náměstí. Stane se tak ve dnech 16. až 22. září v rámci Evropského týdne mobility, jehož smyslem je upozornit na problémy v dopravě a hledat dopravní řešení šetrná k životnímu prostředí.

Frýdecko-místecká radnice na týden zamezí parkování ve středu frýdeckého Zámeckého náměstí. Připojí se tak k Evropskému týdnu mobility, který se koná ve dnech 16. až 22. září.

„Do budoucna bych si přál, stejně jako většina občanů, aby se neparkovalo u historické valounové dlažby kolem kašny. Část občanů dokonce volá po tom, aby se na náměstí vůbec neparkovalo. Ale rozumím i místním podnikatelům. Snažíme se o rozumný kompromis, žádný extrém totiž není prospěšný. Proto hledáme komplexní řešení parkování včetně parkovacího domu,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Součástí Evropského týdne mobility budou doprovodné akce, které mají poukázat na jiné možnosti dopravy vedle automobilové dopravy:

V zámeckém parku si zájemci v pondělí 18. září od 15 do 18 hodin vyzkouší nordic walking. Pod odborným vedení se naučí správně chodit s hůlkami. Pravidelná chůze je pro lidský organismus prospěšná a chůze s hůlkami otvírá nové možnosti pro střední a starší generaci.

Uživatelé sdílených koloběžek by si měli vyhradit čas na středu 20. září mezi 10. a 18. hodinou. „Na parkovišti u hřiště Na Stovkách provozovatel koloběžek společnost Bolt připraví akci zaměřenou na bezpečné používání koloběžek. Zájemci si osvěží dopravní předpisy a vyzkoušejí si jízdu zručnosti,“ zve náměstek primátora pro územní plánování a rozvoj, stavebně správní činnosti, ekonomický rozvoj a podnikání, dotace a integrované teritoriální investice Jakub Míček (ANO 2011), který nad touto akcí převzal záštitu.

Na Zámeckém náměstí ve středovém kruhu u kašny je na čtvrtek 21. září od 14 do 18 hodin naplánováno představení elektrických cargo kol od několika výrobců. Kola mají nákladový prostor v přední i zadní části, avšak nemusí sloužit jen k přepravě zboží. Některé verze jsou uzpůsobené pro dopravu dětí. Nákladní elektrokola rodinám i firmám při cestách na kratších vzdálenosti nahrazují automobily a umožňují jim výrazně snížit jejich uhlíkovou stopu. Samozřejmě každý si může tato kola vyzkoušet a projet se na nich po náměstí.

22. září, tedy na Den bez aut, se se svou aktivitou připojí také společnost Nextbike, která ve Frýdku-Místku provozuje sdílená kola. Pro uživatele připravila speciální kód „DNESBEZAUT“, který jim při použití v aplikaci zajistí prodloužení jízdy zdarma o 30 minut.