Tábory pro znevýhodněné děti mají úspěch

Archiv

MM F-M, Jana Matějíková

30. 8. 2011

V loňském roce měl tábor premiéru a letos se na základě kladné odezvy uskutečnil znovu.  Účastnily se ho i děti s rizikovým chováním, u kterých je ale předpoklad, že správným přístupem k nim se podaří poruchy v jejich chování minimalizovat,“ řekl náměstek primátora Michal Pobucký s tím, že děti na tábor vybraly pracovnice oddělení sociálně-právní ochrany dětí magistrátu.

Šest vedoucích z řad strážníků a sociálních pracovnic magistrátu připravilo pro děti program plný her a soutěží. V rámci celotáborové hry „O truhlu rychtáře Kotrby“ se například při vázání uzlů učili trpělivosti a sebekontrole, při luštění šifer nebo stopování zvěře prohlubovali týmovou spolupráci a při noční hře překonávali vlastní strach. Nechyběl ani celodenní výlet do Velkých Karlovic, návštěva jízdárny nebo posezení u táboráku s opékáním špekáčků. Za dětmi přijely i studentky střední zdravotnické školy, které jim názorně předvedly základy první pomoci, a hasiči, kteří dětem připravili zážitkové odpoledne. Mimo jiné pro ně mezi stromy vytvořili lanovou překážku, kterou zdolávali zavěšeni ve vaku na kladce a dopřáli jim i radovánky v nadýchané bílé pěně.

První dny měly děti problémy s komunikací mezi sebou a vzájemná spolupráce jim byla cizí. Například přesunout se z místa na místo, když k sobě byly připoutány lanem, byl pro ně velice těžký úkol. Postupně ale přišly na to, že křik a nadávky jim nepomůžou a že se budou muset domluvit. Nakonec to zvládly. Hodně úsilí je také stálo udržovat pořádek ve svých věcech a společných prostorách, ale i v tom udělaly pokroky. Během tábora si také uvědomily, co je zodpovědnost,“  pochválila děti vedoucí tábora Lenka Biolková.

Snažili jsme se dětem hravou a netradiční formou ukázat, že v životě existují určitá společenská pravidla, která se musí dodržovat. Svým přátelským, ale zároveň profesionálním přístupem jsme dětem ukázali, že pozornost, uznání nebo respekt si nevynutí křikem ani násilím a že když změní své chování, najdou lépe své místo ve společnosti, budou umět lépe komunikovat se svým okolím a budou se pak cítit spokojenější,“ řekla Zdeňka Kučná z oddělení sociálního poradenství pro mládež. 

Věřím, že děti si z tábora odvezly nevšední zážitky a pocity úspěšnosti, které alespoň částečně přispějí k formování jejich budoucnosti,“ řekl náměstek primátora Michal Pobucký s tím, že tábory tohoto typu se bude město snažit pořádat i v dalších letech.

Celkové náklady na uspořádání táboru činily 116 tisíc korun. Město na tábor získalo dotaci z fondu prevence kriminality ministerstva vnitra ve výši 88 tisíc korun, rodiče uhradili 12 tisíc (500 korun na dítě) a město na tábor uvolnilo 16 tisíc korun.