TÉMĚŘ STOVKA UČITELŮ NAČERPÁ INSPIRACI NA FESTIVALU O PŘÍRODNÍCH VĚDÁCH

Jana Musálková Jeckelová

12. 8. 2022

Poprvé ve Frýdku-Místku se uskuteční unikátní Festival inspirace v přírodních vědách. Putovní regionální akce, o niž se hostující školy s nadsázkou přetahují, obohatí téměř stovku přihlášených pedagogů o aktuální témata ve výuce.

Téměř stovka pedagogů prožije poslední prázdninový den ve Frýdku-Místku ve výjimečném duchu. Zúčastní se unikátního Festivalu inspirace v přírodních vědách, který se v našem městě uskuteční zcela poprvé.

Cílem festivalu je, aby každý účastník získal do své výuky nové prostředky, informace a tipy, které napomohou k tomu, aby žáci prožívali učení s radostí.

„Našim cílem je informovat o šíři možností, nápadů a přístupů k výuce odborných předmětů. Sdílíme zkušenosti mezi učiteli prvního i druhého stupně a propojujeme výuku do mezipředmětových celků,“ vysvětlil za organizátory oceňovaný pedagog přírodních věd Tomáš Chrobák.

Organizátoři věnují velkou pozornost výběru lektorů a přednášejících. Na učitele čekají dílny zaměřené na různá témata. Účastníci si letos dozvědí například to, jak vybudovat ideální školní zahradu, aby v ní mohla probíhat výuka, nebo zjistí informace o nezbytné psychohygieně.

„Dále nastíníme, jak může matematika pomáhat dětem ve fyzice a jak funguje kooperativní výuka v geometrii. Neméně zajímavé bude téma bádání o přírodě a její ochrana. Za důležité považujeme využití 3D tisku a virtuální reality napříč vzdělávacími obory,“ doplnila spoluorganizátorka, pedagožka Monika Chrobáková.

Akce se koná již potřetí. V předchozích ročních putovala po okolních obcích. Letošním hostitelem je 1. ZŠ ve Frýdku. Oproti dvěma předchozím ročníkům festival nezískal dotace od státu. Letos je proto hlavním sponzorem město Frýdek-Místek a MAS Pobeskydí, z.s.

„Je mi potěšením, že můžeme Festival inspirace v přírodních vědách přivítat přímo v našem městě a také mu poskytnout chybějící finanční podporu. Každý krok, který vede ke zkvalitnění výuky je velmi ceněná investice, která dá našim dětem velmi mnoho. Věřím, že inspirace načerpaná pedagogy přinese dětem spoustu radosti z učení,“ řekl primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M).

Festival se v předchozích ročnících setkal s velkým ohlasem a někteří učitelé se na něj opakovaně vracejí. Opět se mohou těšit také na zajímavý doprovodný program a nabídku tematických knih.