UCTILI PAMÁTKU PĚTI POPRAVENÝCH VLASTENCŮ

René Stejskal

2. 9. 2022

Primátor Petr Korč (Naše Město F-M), náměstci Radovan Hořínek, Jakub Míček (oba ANO 2011), Igor Juriček (Piráti) a příbuzní obětí položením kytic k památníku uctili 2. září památku pěti českých vlastenců, které němečtí okupanti popravili 3. září 1943 v Lískovci.

Dva dny předtím odbojáři vyhodili do povětří projíždějící německý vlak s municí. Nálož dynamitu poškodila lokomotivu a vykolejila sedm vagónů. Podezíráni byli odbojáři ze skupiny Bílá lvice, avšak Němci skutečné pachatele nikdy neodhalili. „Proto jako výstrahu před dalšími záškodnickými aktivitami odsoudili pět jiných v té době uvězněných odbojářů a v místě útoku na vlak je oběsili,“ popisoval tragédii primátor Petr Korč.

Tato výstraha byla umocněna veřejnou vyhláškou s dalším důrazným varováním týkající se velezrady, v níž se lidé dočetli, že z příkazu Karla Hermanna Franka se pět mladých mužů odsuzuje k trestu smrti, protože „se dopustili velezrádných činů a ohrožovali bezpečí veřejnosti, jakož i podporovali osoby velezrádně činné.“ Podle pamětníka – zaměstnance železnice – museli popravu vykonat sami odsouzení a až poslednímu z nich utáhl oprátku německý voják. Nacisté dále nechali oběšené muže pro výstrahu viset několik dní a projíždějící osobní vlaky museli v místě vždy zpomalit, aby cestující viděli visící těla pěti lidí.  

Na místě tragédie byl 3. září 1945 odhalen památník se jmény pěti popravených mužů. Jsou jimi: slévač Josef Lichnovský, hutník Zdeněk Žáček, zemědělský dělník Jan Ermis, dělník Josef Drozd a krejčí Bohumil Janáček.

Primátor připomenul, že v současné době je třeba zdůrazňovat hodnotu života s ohledem na ruskou agresi na Ukrajině, v jejímž důsledku zbytečně umírají nevinní lidé.