UKLIDÍ A ZÍSKAJÍ STRAVENKU. NOVÝ PROJEKT PRO BEZDOMOVCE VE FRÝDKU-MÍSTKU

Jana Musálková Jeckelová

13. 9. 2023

Frýdek-Místek zapojí bezdomovce do úklidu města. Projekt Stravenka F-M startuje 1. října. Partnerem je nezisková organizace Slezská diakonie, která ve městě provozuje azylové domy.

Lidé bez domova ve Frýdku-Místku mohou za úklid ve městě získat stravenky na nákup potravin. Nový projekt ve spolupráci se Slezskou diakonií spustí radnice 1. října.

„Cílem je ukázat lidem bez přístřeší, jak funguje pracovní proces. Díky projektu Stravenka F-M mohou získat pracovní návyky, a dokonce motivaci i naději k získání zaměstnání a vlastního bydlení,“ vysvětlila náměstkyně primátora pro sociální péči, sociální služby a zdravotnictví, protidrogové aktivity a prevenci Leona Sárkőziová (ANO 2011).

Vhodná místa k úklidu budou vytipovávat technické služby. Město na pilotní projekt Stravenka F-M vyčlení dotaci 50 tisíc korun, a to výhradně na úhradu výdajů spojených s provedením úklidu ve Frýdku-Místku osobami bez domova.

„Uklízet se bude vždy jeden den v týdnu maximálně dvě hodiny. Za hodinu práce občan získá stokorunovou stravenku, za kterou si bude moct nakoupit potraviny. Stravenkou je možné také hradit doplatky na léky. Naopak za ni není možné nakoupit alkohol,“ doplnila náměstkyně primátora Leona Sárkőziová.

Město se inspirovalo v okolních městech, v Ostravě, Českém Těšíně a v Třinci, kde už podobné projekty fungují. Například v Českém Těšíně zaznamenali nadměrný zájem ze strany lidí bez domova, od začátku roku se jich zapojilo do úklidu už 24.

Ve Frýdku-Místku podávají lidem bez domova pomocnou ruku neziskové organizace Slezská diakonie, Adra, Armáda spásy v ČR a sociální pracovníci města.

Muži a ženy, kteří se ocitli na ulici, mohou každý den využít zdarma denní centrum v Azylovém domě středisku Bethel, kde mají možnost se osprchovat a připravit si jídlo. Za poplatek mohou přespat na noclehárně – pro muže slouží noclehárna v Bethelu, pro opačné pohlaví pak v Sáře, Frýdek-Místek, azylovém domě pro matky s dětmi. Obě zařízení provozuje Slezská diakonie.  

S vyřízením dávek, na které mají nárok, stejně jako se zařazením do projektu Stravenka F-M, jim pomůžou sociální pracovníci azylových domů nebo odboru sociálních služeb magistrátu.