Ukrajinci mohou najít práci i v městských společnostech

MM F-M, Ing. René Stejskal

8. 4. 2022

Většina Ukrajinců, kteří prchají před válkou a našli útočiště ve Frýdku-Místku, si chce najít práci. Náměstek primátora Radovan Hořínek (ANO 2011), který má ve své gesci městské společnosti se zúčastnil setkání představitelů těchto společností se zástupkyní Úřadu práce ve Frýdku-Místku.

„Lidé, kteří k nám přicházejí ze země postižené válkou se často již při první návštěvě kontaktního centra zajímají o možnost najít si ve Frýdku-Místku pracovní uplatnění. Chtějí pracovat a nechtějí být závislí na pomoci druhých a na dávkách. Tento přístup oceňujeme a vítáme. Naším zájmem je, aby si Ukrajinci našli práci a začlenili se do běžného života. Městské společnosti na některé pozice jen těžce hledají pracovníky nebo brigádníky, určitá místa mají dlouhodobě neobsazena. Řešením je, že by na tato místa mohli nastoupit občané Ukrajiny. To bude výhodné pro všechny strany. V této souvislosti velice oceňuji vstřícný přístup úřadu práce,“ potvrdil Radovan Hořínek. Plusem je, že se jedná o oficiální pracovní pozice a tito lidé neskončí v šedé ekonomice, kde by neplatili daně anebo zaměstnavatel by za ně nehradil zdravotní pojištění. Úřad práce proto bude s městskými společnostmi spolupracovat a zajistí potřebnou administrativu. Některé práce mohou zastávat i lidé mladší 18 let.

Společnost Distep hledá v současné době pracovníky na vyklízení hotelu Centrum, Sportplex potřebuje zajistit sezónní a úklidové práce především brigádníky a Frýdecká skládka se potýká s nedostatkem závozníků. Kromě toho Úřad práce nabízí pracovní místa dalších zaměstnavatelů z širšího regionu.

Na snímku náměstek primátora Radovan Hořínek jedná se zástupci městských společností a úřadu práce.