ULICE ZÁŘÍ BARVAMI, MĚSTO VYSADILO LETNIČKY

Jana Musálková Jeckelová

5. 6. 2023

Projít se Frýdkem-Místkem je pastvou pro oči. Ulice doslova rozkvetly a září barvami. Město letos na jaře vysadilo přes 10 tisíc letniček do 13 záhonů o výměře téměř 700 m2, dále dva tisíce letniček do květinových pyramid a závěsných nádob na sloupech veřejného osvětlení.

Velké záhony nyní kvetou na kruhových objezdech ve Frýdlantské ulici a na křižovatce ulic T. G. Masaryka a Nádražní, také u pomníku 8. pěšího pluku, před bystou T. G. Masaryka, u magistrátu ve Frýdku nebo u plastiky Maryčky Magdonové. Pracovníci technických služeb letničky vysadili do pravidelných tvarů anebo do systému tzv. řízeného chaosu. Jedná se o aksamitníky, muškáty, cínie, šalvěje, rudbekie, surfinie, zelence, plevuňky, starčeky nebo piley, které doplňují traviny jako zaječí ocásek, vousatek nebo ječmen. Květinové pyramidy, které se nacházejí u polikliniky, na místeckém náměstí a u fontány před Koloseem, rozzářily aksamitníky, surfinie a smily. Mají trojí různodruhové a různobarevné provedení.

Na závěsných nádobách kvetou převislé muškáty, surfinie a smily. Osvědčené jsou begonie stálokvěté. Jak již napovídá název, kvetou od výsadby až do prvních mrazíků. Mají červené, růžové a bílé květy.

V letošním roce jsme přidali do některých letničkových záhonů i traviny. V loni se na kruhovém objezdu osvědčily. Záhon byl dynamický, tvarově kontrastní. Letničky používáme osvědčené a odolné. Největší zastoupení mají různobarevné aksamitníky – bílé, krémové, žluté, oranžové až červené. Snažíme se navrhovat záhony tak, aby byly pestré, různorodé a aby rozzářily město,“ uvedl náměstek primátora náměstek primátora pro investice, finance, rozpočet, útvar hlavního architekta a životní prostředí Jiří Kajzar (Naše Město F-M).