UŽ JEDOU! OBCHVAT FRÝDKU-MÍSTKU ČÁSTEČNĚ V PROVOZU

Jana Musálková Jeckelová

30. 6. 2022

První auta projela obchvatem Frýdku-Místku. Silničáři otevřeli zhruba pětikilometrovou část I. etapy, která navazuje na komunikace D56 od Ostravy a D48 od Příbora.

Významný okamžik pro město a jeho obyvatele se uskutečnil po zhruba třech desítkách let od prvních příprav výstavby. Okamžiku spuštění se zúčastnili zástupci města, kteří na místě poděkovali investorovi a zhotoviteli.

„Moc děkujeme všem, kteří napomohli ke zdárnému dokončení. Už otevření pětikilometrového úseku je pro nás velkou úlevou. Je to první krok, který skutečně pomůže. Dneškem jsou objízdné ulice Beskydská a Frýdlantská, rozdíl pocítí také obyvatelé sídliště Riviera. Těšíme na zprovoznění obou částí v plném rozsahu,“ uvedl primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M).

Primátor Petr Korč při rozhovoru s novináři.

Frýdek-Místek je velmi zatížen tranzitní a kamionovou dopravou. Centrem Frýdku-Místku denně projede na 40 tisíc automobilů. Kompletní zprovoznění obchvatu má současnému stavu výrazně a definitivně ulevit.

„Velmi se těšíme na další části, které budou zprovozněny. Dojde tím k odstranění tranzitní dopravy z Frýdku-Místku. Čekáme na to a připravujeme se s dalšími dopravními projekty, tak aby tranzit byl na obchvatu, a ne v centru města. Ceníme si všech, kteří pomohli překonat všechny překážky na této stavbě,“ řekl náměstek primátora Jakub Míček (ANO 2011), který má obchvat v gesci.

Náměstek primátora Jakub Míček odpovídá novinářům.

Spuštění obchvatu v plném rozsahu bude mít zásadní vliv na zklidnění dopravy nejen v centru Frýdku-Místku. Cílem města je vrátit Hlavní třídu, nyní nejfrekventovanější komunikaci ve městě, občanům a zároveň ji zachovat obslužnou a plně průjezdnou.

Ředitelství silnic a dálnic, které stavbu obchvatu realizuje, zprovoznilo část I. etapy o dva měsíce dříve oproti domluvě se zhotovitelem.

„Pustili jsme vozidla již teď, tak aby prázdninová dopravní špička mezi Ostravou a Beskydy směřovala na obchvat, což částečně městu uleví. Dopravní situace ve Frýdku-Místku je nepřijatelná a lidé na řešení dlouhodobě čekají. Jde o první střípek mozaiky obchvatu, který se v rámci přípravy potýká s obrovskými problémy, odvoláními, soudy. Postupně střípky skládáme,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Tiskový brífink ŘSD před průjezdem prvních vozidel.

Ředitelství silnic a dálnic nyní čeká na stavební povolení, které bylo kvůli žalobě spolku Děti Země znepravomocněno. K možnosti dokončení I. etapy je potřeba, aby opět nabylo právní moci. Pokud se tak v červenci stane, bude zbylý úsek I. etapy spuštěn v září. II. etapa, která bude automobily vyvádět ve směru na Český Těšín a Polsko, má být podle ŘSD hotova do konce roku, a to prozatím ve dvou pruzích.