V KAŠNÁCH PO ZIMĚ OPĚT KOLUJE VODA

MM F-M, Mgr. Jana Musálková Jeckelová

12. 5. 2022

Kašny v ulicích města se po zimní pauze opět naplnily vodou. Technické služby v rámci jejich odzimování zkontrolovaly všechny mechanické i elektrické části, provedly revizi a kašny vyčistily.

V plném provozu jsou kamenná kašna s plastikou sv. Floriána na Zámeckém náměstí ve Frýdku, litinová poblíž kostela sv. Jošta v Komenského sadech, také žulová kašna s plastikou poblíž vstupu do křížového podchodu v ulicí Tržní a kamenná s lvími hlavami na náměstí Svobody.

Zatím nefunkční je fontána s žulovými deskami poblíž altánu v Sadech Bedřicha Smetany, která není v provozu kvůli velkým únikům vody.

„Jakmile pracovníci TS a.s. napustili zásobník pod fontánou, zjistili, že voda, která by se měla vracet zpět, kvůli netěsnosti protéká přes okolní žulovou dlažbu do podloží. Vodní prvek teď čeká oprava, během které bude nutné rozebrat žulové desky a provést novou hydroizolaci, usazení desek a spárování,“ popsal náměstek primátora pro majetek města Radovan Hořínek (ANO 2011).

Ve všech kašnách a fontánách objem napuštěné vody cirkuluje pomocí čerpadel. Pracovníci technických služeb množství vody, která se odpaří nebo unikne kvůli netěsnostem, průběžně doplňují. Voda v kašnách je chemicky upravována a není pitná. Oprava fontány v Sadech Bedřicha Smetany potrvá zhruba dva měsíce.

Kašna na náměstí Svobody v Místku

Kašna se sochou sv. Floriána na Zámeckém náměstí ve Frýdku

Litinová kašna u kostela sv. Jošta ve Frýdku

Žulová kašna s plastikou poblíž křížového podchodu v Místku

Vodní prvek v Sadech bedřicha Smetany v Místku je nutné opravit, rekonstrukce potrvá zhruba dva měsíce.