VAKY PRO STROMY. FRÝDEK-MÍSTEK PŘEVZAL EKOLOGICKÝ DAR

Jana Musálková Jeckelová

26. 4. 2023

Stromům ve Frýdku-Místku dodají vláhu speciální vaky. 150 kusů vaků získalo město od Pivovaru Radegast. Společnost je darovala na základě projektu Radegast lidem, kterým podporuje v severomoravském regionu projekty zaměřené na zadržování vody v krajině.

Frýdecko-místeckým stromům budou pomáhat speciální zavlažovací vaky. Zástupci vedení města převzali ekologický dar u rybníka Řehánek na Olešné od společnosti Pivovar Radegast.

„Jsem rád, že zdejší tradiční nošovický pivovar klade důraz na ekologický přístup. Tato spolupráce je přínosem, jelikož z ní vyplývá konkrétní pomoc, a to stromům v našem městě. Spolupráci mezi municipalitami a úspěšnými společnostmi jsme rozhodně nakloněni,“ řekl primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M).

Vaky postupně uvolňují vodu, a zajišťují tak efektivní a šetřivé zalévání stromu přímo ke kořenům. Zároveň zvyšují šance na uchycení nově vysázeného stromu. Pivovar Radegast již rozdal na 500 vaků v českých a moravských městech. Společnost je v oblasti ochrany vodních zdrojů dlouhodobě aktivní. Ve vlastním pivovarském provozu úspěšně šetří vodou při vaření piva a patří v tom k absolutní světové špičce.

„K ochraně přírody přispívají i samotní zaměstnanci pivovaru, kteří v rámci dobrovolnického dne pečují o horské louky na Radhošti nebo vysazují stromky v Beskydech,“ říká Ivo Kaňák, manažer Pivovaru Radegast, a dodává: „Zadržování vody v krajině, šetrné hospodaření s vodou a nedostatek vody jsou témata, která v posledních letech zasahují do životů nás všech. Proto se v Radegastu snažíme jít příkladem a inspirovat tím ostatní.“

Kromě lokality u rybníka Řehánek na Olešné budou vaky pomáhat stromům v Sadech Bedřicha Smetany, v arboretu a dále v ulicích V. Závady, Bruzovské, Na Hrázi, Palackého, Tržní, ČSA, K Hájku a Ostravské.

Šetření vody je dlouhodobou prioritou také samotného města. Příkladem je zachytávání srážkové vody do nádrží z budov 5. ZŠ a ZŠ Skalice, budování zelených parkovišť nebo obnova tůněk a další opatření.