VE FRÝDKU-MÍSTKU PŘIBUDOU DALŠÍ KAMENY ZMIZELÝCH

Jana Musálková Jeckelová

15. 9. 2023

Frýdek-Místek bude mít další vzpomínku na oběti nacismu. Zástupci Židovské obce v Ostravě a radnice v neděli 17. září odhalí další dva „Stolpersteiny“ na Zámeckém náměstí ve Frýdku.

Frýdecko-místečtí budou „klopýtat“ po dalších kamenech zmizelých. Tzv. Stolpersteiny, kameny s mosaznou destičkou s údaji, odhalí zástupci města a Židovské obce v Ostravě v nedělí 17. září v 10.30 na Zámeckém náměstí před domem č. 37.

„Dva nové kameny budou nést jména Sigmunda a Hermíny Demner, kteří zahynuli v Osvětimi. Podle údajů z archivu vlastnili dům č. 37 na Zámeckém náměstí a provozovali v něm svůj obchod. Myslím si, že je důležité si tyto tragické osudy připomínat. Děkuji za iniciativu Židovské obci v Ostravě a srdečně zvu občany na odhalení kamenů,“ řekl náměstek primátora pro územní plánování a rozvoj, stavebně správní činnosti, ekonomický rozvoj a podnikání, dotace a integrované teritoriální investice Jakub Míček (ANO 2011).

Pětici kamenů nechalo město již vloni umístit na obě hlavní náměstí ve Frýdku a v Místku a také do některých ulic.

„Navazujeme na loňské odhalení pětice kamenů zmizelých. Jsou vzpomínkou na pět osobností Karla Pavlíka, Antonína Vaculíka, Heinricha Wolfa, Julia Hupperta a Annu Huppertovou. Jsem rád, že i ve Frýdku-Místku se rozšiřuje počet těchto míst, u kterých se kolemjdoucí mohou zastavit a vzpomenout na těžký osud našich předků. Máme v plánu v umisťování kamenů zmizelých i nadále pokračovat,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).  

Kameny zmizelých (Stolpersteine) je projekt německého umělce Güntera Demniga. První kámen věnovaný jedné oběti holokaustu nechal položit v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem, od té doby umělcova nadace nechává kostky (nyní věnované obětem nacistického režimu obecně) instalovat po celé Evropě.