VEDENÍ MĚSTA SE POKLONILO OBRÁNCŮM KASÁREN

René Stejskal

15. 3. 2024

Jediná vojenská posádka se v roce 1939 postavila německým okupantům – vojáci v Czajankových kasárnách v Místku. Letos uplynulo 85 let od této události. Veřejnost si hrdinství vojáků proti německé přesile připomenula u památníku v místě bývalých kasáren ve čtvrtek 14. března.

Pietního aktu k 85. výročí boje o Czajankova kasárna v Místku se u památníku zúčastnili primátor Petr Korč (Naše Město F-M), náměstci Marcel Sikora (SPOLU), Jiří Kajzar (Naše Město F-M), Miroslav Bártek (Naše Město F-M) a Lukáš Slíva (SPOLU), radní a zastupitelé města, poslanec Jiří Carbol, zástupci armády, legionářů, skautů a dalších organizací a spolků.

Primátor Petr Korč připomenul odpor obránců kasáren 14. března 1939, další příklady boje československých vlastenců proti německé okupaci i současnou situaci, kdy Ukrajina čelí ruské agresi.

Oslavy výročí bojů o Czajankova kasárna vyvrcholí v sobotu 16. března rekonstrukcí boje o kasárna a přehlídky vojenské techniky ve Faunaparku a v areálu ředitelství Slezanu se vstupem zdarma. Od 9 hodin bude přístupná expozice vojenské techniky a materiálu s komentářem, výstava Frýdek a Místek za nacistické okupace, v 11 hodin začne ukázka družstev čs. armády a wehrmachtu, v 11.30 přehlídka vojenské techniky a ve 13 přijde hlavní bod – rekonstrukce boje o Czajankova kasárna. Následují ukázky jezdectva, přednáška o 8. pěším pluku a opět ukázky vojska a techniky.