VĚRA ŠTRUNCOVÁ PROŽILA STO PESTRÝCH LET

MM F-M, Ing. René Stejskal

6. 1. 2022

Sto let oslavila 5. ledna Věra Štruncová. Jubilantce přišli popřál primátor Petr Korč (Naše Město F-M) a náměstek primátora pro sociální oblast Igor Juriček (Piráti). „Na pozvání dcery paní Štruncové jsme se zúčastnili malé oslavy a popřáli jí ke stým narozeninám především dobré zdraví,“ řekl primátor Petr Korč.

„Maminka se narodila ve Vídni, je ale Češkou, která pochází z Prahy. Její rodiče pracovali pro velvyslance a později ministra zahraničních věcí Kamila Kroftu. V době jejího narození působil jako velvyslanec v Rakousku,“ vyprávěla dcera oslavenkyně Hana Jandíková. Rodina později žila v Berlíně a tatínek Věry Štruncové posléze pracoval v kanceláři prezidenta republiky. „Pamatuji si, že do svých pěti let jsem žila s rodiči ve služebním bytě v Kanovnické ulici pod Pražským hradem,“ zavzpomínala Hana Jandíková. Její otec nejdříve pracoval ve škodovce v Plzni a následně v Praze. Vzhledem k tomu, že byl odborníkem na obráběcí stroje, zaměstnal jej podnik zahraničního obchodu Kovo a později ministerstvo zahraničního obchodu. Věra Štruncová následovala svého manžela do Švédska a Německa. Přestože manželky obchodních atašé většinou nepracovaly, Věra Štruncová pro svou dobrou znalost angličtiny a němčiny vykonávala sekretářské práce a později pracovala na obchodním zastoupení v Německu. Začátkem 90. let ovdověla.  

„Žila v bytě v Praze a část roku na chalupě, ale s přibývajícím věkem bylo jasné, že nemůže zůstat sama. Já bydlela ve Frýdku-Místku, kam jsem po sňatku následovala svého manžela. Ten nastoupil po škole jako lékař do zdejší nemocnice. Dostali jsme byt, manžel bohužel zemřel v 33 letech a já se rozhodla, že se nebudu stěhovat zpátky do Prahy a zůstala jsem s dcerami tady. Po celou dobu jsem pracovala jako lékárnice. Když maminka přestala být v 89 letech soběstačná, vzala jsem si ji k sobě,“ popsala Hana Jandíková. Nyní stoletá Věra Štruncová žije v Alzheimer Home v Místku, kde jí poskytují celodenní péči. „Byla vzdělaná, velmi veselá a můžu říct, že prožila hezký a pestrý život,“ dodala Hana Jandíková.