VĚŽOVÝ DŮM V ANENSKÉ ULICI V MÍSTKU MÁ ZA SEBOU ÚSPĚŠNOU REKONSTRUKCI

Jana Musálková Jeckelová

27. 6. 2023

Náročná rekonstrukce věžového domu v Anenské ulici (č. p. 689) v Místku skončila. Město nechalo v druhé fázi oprav 16patrový dům kompletně zateplit. Neodkladná byla také rekonstrukce balkonů, které již byly v dezolátním stavu. Prodlouženou dobu oprav způsobenou ze strany zhotovitele město nájemníkům vykompenzuje slevou z nájemného.

Finální rekonstrukce věžového domu v Anenské ulici v Místku je hotová. Součástí oprav v druhé fázi bylo kompletní zateplení objektu, tj. zhotovení nové fasády, výměna oken, které mají nyní izolační trojsklo, a oprava balkonů. Díky rekonstrukci došlo ke snížení energetické náročnosti budovy, zvýšil se komfort bydlení a také bezpečnost obyvatel domu.

„Jsme rádi, že je vše hotové a v pořádku. Fasáda je krásná, jsme rádi za nové balkony i za okna. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že s novými okny mám v bytě teplo, což je obrovský posun oproti starým oknům. Za zimu jsem pouštěla topení snad jen pětkrát a rovněž ostatní nájemníci topili minimálně. A musím říct, že spokojeni jsou i nájemníci v horních patrech. Přes starou střechu jim do bytů zatékalo, nyní mohou byty užívat bez jakýchkoliv problémů,“ pochvaluje si domovnice věžového domu Anna Hadravská.

Ke zvýšení komfortu v městském bytovém domě přispěla také oprava horní vrstvy střechy, včetně hydroizolace. Řemeslníci dále vyzdili meziokenní zdi v bytech, omítli je a vymalovali. Nové jsou venkovní plechové a vnitřní plastové parapety oken, domovní schránky a zvonkové tablo vstupních dveří. Balkony mají nové hliníkové zábradlí a zasklení z bezpečnostního mléčného skla.

„Každá rekonstrukce výškového domu, který je v užívání, je extrémně náročná pro firmu i nájemce bytů. Kromě zpoždění termínu dokončení stavby nakonec vše dopadlo dobře. Odstranili jsme další „staré bolesti“, které lidi trápily 20 let. Nyní nájemníci získali lepší prostředí pro bydlení a v konečném důsledku ušetří finance za teplo, což bylo naším cílem,“ uvedl náměstek primátora pro investice, finance a rozpočet, útvar hlavního architekta, životní prostředí a zemědělství Jiří Kajzar (Naše Město F-M).  

V první fázi rekonstrukce v roce 2021 došlo k opravě rozvodů vody, odpadů, vzduchotechniky a plynu v havarijním stavu za 6,5 milionu korun. Město nájemníkům za omezení spojená se stavebními pracemi poskytlo slevu z nájemného. V druhé fázi se zhotovitel dostal do skluzu v důsledku podstatných změn a neočekávané situaci na stavebním trhu.

Bohužel při výběrovém řízení musíme akceptovat nejnižší nabídku a vidím rozpor v tom, že za nejnižší cenu požadujeme nejvyšší kvalitu. Proto často dochází ke zpoždění díla, navíc firmy s dosaženou vyšší cenou si mohou dovolit přeplatit pracovníky těm levnějším. Tyto problémy za dané situace neumí v České republice nikdo vyřešit. Město u dodavatele uplatňuje penále,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Kajzar s tím, že nájemníci se opět dočkají slevy na nájemném.

Finální oprava vyšla na 28,4 milionu korun a radnice na ni získá dotaci ve výši necelých 11 milionů korun z evropských a státních peněz.