VÍCE PARKOVACÍCH MÍST PRO OSOBNÍ AUTA

René Stejskal

2. 7. 2024

Nedostatek parkovacích míst vedení města řeší výstavbou nových parkovišť a změnou organizace parkování.

Prvním krokem byla reorganizace placeného parkování a zón ve městě. Během zkušebního provozu město zapracovalo připomínky a návrhy obyvatel a zvětšilo počet hodin, kdy se nemusí za parkování platit. Město začalo v červnu stavět parkoviště na Slezské a dohodlo s vedením sousední prodejny Tesco, že na jejich soukromém parkovišti mohou mimo otvírací dobu odstavit svá auta tamní obyvatelé.

Dalším krokem byla příprava parkoviště pod estakádou, kde mohou zcela zdarma parkovat dodávkové automobily. Logicky pak tyto dodávky nesmí přes noc parkovat na sídlištích. Tím se uvolní desítky míst pro rezidenty.

„V současní době je parkování dodávek omezeno na sídlišti Anenská, na Růžovém pahorku a Nad Lipinou. V těchto místech je umístěna značka Zóna se zákazem stání automobilů nad 2,5 tuny v době od 18 hodin do 7 hodin. Během dne dodávky do zóny samozřejmě mohou vjíždět a zastavovat, zejména kvůli zásobování,“ vysvětlil náměstek primátora Miroslav Bártek (Naše Město F-M). Podobný systém funguje ve více městech České republiky.

Během letních měsíců začne stejné omezení pro dodávky platit na sídlištích Slezská I a II, K Hájku, Spořilov, Kolaříkovo a Riviéra. „Přibydou tak desítky parkovacích míst pro osobní automobily. Dodávky nově nemohou parkovat přes noc na žádném ze sídlišť ve Frýdku-Místku. Dodávkám jsme vyčlenili pro parkování zdarma plochu pod estakádou. Na sídlišti Slezská u Sekerovy vily vznikne nové parkoviště pro 50 automobilů. Hledáme nadále další plochy, které by mohly sloužit našim obyvatelům jako parkoviště,“ potvrdil náměstek primátora Miroslav Bártek.