VÍTĚZNOU POKLADNIČKU PRO VÁNOČNÍ SBÍRKU NAVRHLA ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA

Jana Musálková Jeckelová

8. 9. 2023

Městskou sbírku Vánoční strom ozvláštní nová bezpečnější pokladnička. První místo v soutěži radnice o nejhezčí návrh kasičky získala Základní umělecká škola Frýdek-Místek. Výroby se zhostila Střední odborná škola Frýdek-Místek v Lískovecké ulici.

Soutěž frýdecko-místecké radnice o nejhezčí návrh pokladničky pro sbírku Vánoční strom zná svého vítěze. Porota vyhodnotila jako nejpovedenější a nejlépe zrealizovatelný návrh Základní umělecké školy Frýdek-Místek, která vytvořila sérii návrhů „pokladniček s krystaly“. Vyhrál konkrétní návrh 12leté žákyně Moniky Bezecné.

„Vybrat nejhezčí pokladničku nebylo vůbec jednoduché. Děti se velmi snažily a sešla se nám celá řada krásných návrhů. Při výběru jsme museli přihlédnout k tomu, aby pokladnička byla snadno vyrobitelná a aby bylo zajištěno posílení bezpečnosti pokladničky, což byl hlavní důvod, proč jsme soutěž uspořádali. Gratulujeme vítězům a děkujeme všem dětem, které se zapojily,“ uvedl primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M), který byl spolu s vedoucími několika odborů magistrátu v porotě.   

K výběru vítězného návrhu Základní umělecké školy F-M se radnice přiklonila také kvůli podpoře mladých umělců a jejich následné spolupráci při výrobě pokladničky se středoškoláky. Žáci ze ZUŠ se budou podílet na výrobě v závěrečné fázi realizace a umělecky dotvoří krystaly na pokladničce.  

Druhé místo získala originální pokladnička v podobě sáněk, kterou navrhli žáci ze Skalice. Třetí příčka patří školákům z Lískovce, kteří vyrobili model pokladničky v podobě velkého anděla.

Po vyhlášení výsledků soutěže se zástupci magistrátu setkali s vedením Střední odborné školy Frýdek-Místek, které vstřícně přijalo požadavek města, seznámilo se s vítězným návrhem a vyhodnotilo jej po technické stránce.

Loňský ročník veřejné sbírky Vánoční strom vynesl 76 493 tisíc korun. Výtěžek získala příspěvková organizace města Hospic Frýdek-Místek, která za ně pořídila kyslíkové koncentrátory pro své klienty. Ročník 2022 (stejně jako ročník 2021) však narušil zloděj, který poničil pokladničku a odnesl si určitou hotovost. Nová pokladnička bude proto odolnější, bytelnější a elektronicky zabezpečená proti nenechavcům.

Dárci budou moci své příspěvky do nové pokladničky pod vánočním stromem na náměstí Svobody vhodit již letos v prosinci. V prosinci se také uskuteční výstava návrhů všech zúčastněných městských škol.

3. MÍSTO: ZŠ Lískovec