VYČISTÍME MĚSTO, V BŘEZNU ODSTARTUJE JARNÍ ÚKLID

Jana Musálková Jeckelová

7. 3. 2023

Frýdek-Místek opět po zimním období prokoukne. Technické služby v polovině března zahájí každoroční velký jarní úklid. Souběžně začne také blokové čištění komunikací.

14. března se pracovníci úklidu zaměří na čištění cest, chodníků, lávek, schodišť a žlabů. Úklid odstartuje na sídlišti Růžový pahorek, stejný zásah zažijí postupně obyvatelé sídlišť Jiráskovo, Bezručovo, Riviéra, Slezská, Anenská, K Hájku, ČSA, Nad Lipinou, Lesní až po Dolní kolonie.

Úklidové čety se souběžně dají také na čištění lávek a schodišť mimo sídliště či autobusových tras. Pozimní očista nemine ani části Skalice, Panské Nové Dvory, Lískovec, Zelinkovice, Lysůvky a Chlebovice, v tomto pořadí.

NOVÝ „ZAMETAČ“ V ULICÍCH

Letos na jaře poprvé vyjede do ulic nově pořízený největší samosběrný čistící stroj ve vozovém parku technických služeb. Je určen především k zametání nejhrubších nečistot, například zbytků posypových materiálů po zimní údržbě nebo asfaltu po frézování při opravách komunikací.

Již o den dříve, 13. března, pracovníci technických služeb zahájí jarní vyhrabávání travnatých ploch, které zahrnuje také úklid odpadů z veřejné zeleně ve městě. Úpravy se dočkají sídliště, parky a hřbitovy.

DO HISTORICKÝCH ZÓN S VELKÝM VYSAVAČEM

„Technické služby do jarního úklidu zapojí také loni zakoupený velký vysavač, který je určen k čištění pěších a historických zón. Tyto vysavače jsou ideální na likvidaci drobných odpadků, nedopalků a různého smetí. Efekt zesílíme také používáním klasického smetáčku s lopatkou, nejúčinnější metodou na likvidaci drobného nepořádku z chodníků,“ uvedl náměstek primátora pro rozpočet, investice, finance a životní prostředí Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

V dubnu technické služby navíc zahájí nový systém sjednocených, komplexněji řešených úklidů zaměřených na likvidaci odpadků ve městě, kterých v poslední době výrazně přibývá. Město rozdělené do 10 rajónů budou intenzivně pročesávat úklidové čety.

POZOR NA PARKOVÁNÍ PŘI BLOKOVÉM ČIŠTĚNÍ

14. března rovněž město zahájí blokové čistění komunikací a také kanalizačních vpustí. Řidiči najdou na dotčeném místě vždy v týdenním předstihu ceduli s upozorněním a termínem. Po dobu čištění platí v dané lokalitě dočasný zákaz parkování s povinností vůz přeparkovat na jinou plochu.

Pokud parkující auto čištění brání či ho omezuje, odtahová služba jej přesune v rámci prostoru na vyčištěné místo a řidiče pokutuje městská policie. Není neobvyklé, že řidiči přesně nevědí, na které ulici parkují, ačkoliv je to u jejich domu. Dům může mít hlavní vchod z jiné strany, a tedy parkující bydlí na jiné ulici, než na které parkují.

Technické služby budou s jarním úklidem hotovy do 30. června, vyhrabání trávníků bude ukončeno do konce dubna a blokové čištění potrvá do 9. listopadu 2023.

Uvedené harmonogramy jarního úklidu a blokového čištění jsou orientační: