Za zachování dětského oddělení v nemocnici

MM F-M, Ing. René Stejskal

25. 4. 2022

Primář dětského oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku Miroslav Kobsa zaslal 14. března letošního roku dopis regionální zástupkyni Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR MUDr. Ludmile Novákové dopis s žádostí o jeho distribuci praktickým lékařům. V dopise uvádí: „S účinností k 31. březnu 2022 se zastavuje provoz dětského oddělení po předchozím zastavení příjmů na oddělení.“ V další části dopisu píše: „K 31. 5. bude ukončena činnost dětské gastroenterologické ambulance a ambulance endokrinologické. V tuto chvíli byl již vydán pokyn nepřijímat žádné další objednávky vyšetření, stávající pacienty těchto ambulancí vrací nemocnice do péče ODL. Provoz nefrologické ambulance je na zvážení.“ V závěru dopisu obviňuje ze vzniklé situace lékaře, kteří z jeho oddělení odešli.

Nemocnice 21. března vydala tiskovou zprávu, v níž uvádí, že pobyt dítěte v nemocnici je noční můrou většiny rodičů. „Chceme minimalizovat stres dětí i rodičů z pobytu v nemocnici a zároveň plánovat veškeré zákroky s maximální efektivitou. Cílem je vzájemné výhodné partnerství mezi zdravotníky, pacienty a jejich rodinami. Od dubna proto budeme poskytovat postupně vybranou specializovanou péči pro děti ambulantní formou,“ vysvětluje v tiskové zprávě MUDr. Miroslav Kobsa.

Tato opatření se týkají přibližně 21 tisíc dětí ze spádové oblasti frýdecké nemocnice.

Akutní případy ošetří v okolních městech

Nemocnice dává radu rodičům, že při akutní péči mohou o víkendu od 8 do 18 hodin využít lékařskou pohotovostní službu v areálu nemocnice, v týdnu v okolních nemocnicích. Úrazy bude řešit chirurgie, ortopedie nebo traumatologie. „Pokud však dítě bude mít například akutní potíže typu infektu dýchacích cest, střevní infekce, infekce močového traktu, budou muset pediatři posílat tyto pacienty do jiných zdravotnických zařízení,“ informoval primář Miroslav Kobsa.

Rozhořčení rodiče postup nemocnice kritizovali na sociálních sítích a obraceli se s žádostí o řešení i na vedení města. Primátor ihned začal jednat a oslovil odborníky, dětské lékaře, vedení nemocnice, vedení kraje, starosty a politiky, aby se našlo řešení a dětské oddělení se neuzavíralo.  

Situace na dětském oddělení

„Velmi citlivě vnímáme situaci, do které se nemocnice aktuálně dostala a o které jsme nebyli informováni. Začátkem roku dalo výpověď sedm lékařů dětského oddělení, kteří měli podle nemocnice obavy, že jim zdravotnické zařízení nebude schopno zajistit další vzdělávání. Celkově dětské oddělení od roku 2019 postupně opustilo 21 zdravotních sester a 10 lékařů. Vedení nemocnice proto muselo od 1. dubna letošního roku omezit činnost dětského oddělení a uzavřít lůžkovou část pro akutní péči a zároveň nebude schopno dočasně zajistit plnohodnotně dětskou pohotovostní službu,“ popsal primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Primátor Petr Korč během prosincové návštěvy dětského oddělení předal vedoucímu lékaři MUDr. Ivo Hanzlíkovi dárky pro hospitalizované děti.

 

Kraj: nedostatek lékařů

Vedení nemocnice a kraje, který je zřizovatelem nemocnice, tvrdí, že v současné situaci nelze obnovit činnost dětského oddělení do původního stavu, protože se jedná o systémový problém s nedostatkem lékařů. Primátor Petr Korč s náměstkem pro zdravotnictví Igorem Juričkem (Piráti) iniciovali jednání s hejtmanem Ivo Vondrákem a jeho náměstkem pro zdravotnictví Martinem Gebauerem, kteří jim potvrdili výše uvedené a sdělili, že dětské oddělení vzhledem k nedostatku lékařů neplánují ani do budoucna obnovit v původní podobě. Totéž pak Martin Gebauer i ředitel nemocnice Tomáš Stejskal sdělili na krajské tiskové konferenci. 

Rušení oddělení je vždy prohrou nemocnice

Náměstek primátora Jiří Kajzar (Naše Město F-M) byl na jako přednosta Okresního úřadu Frýdek-Místek v pozici zřizovatele frýdecké nemocnice a sám tři roky řídil nemocnici v Třinci. „Zrušení jakéhokoliv oddělení je vždy prohrou nemocnice. Je to špatná zpráva pro pacienty. U dospělých by se to možná dalo akceptovat, avšak ne u dětí. Jsou nejzranitelnější skupinou obyvatel,“ řekl Jiří Kajzar a dodal: „Dětské oddělení fungovalo před těmito zásahy skvěle, což bylo především zásluhou jeho dlouholeté primářky Ivany Röschlové.“

Děti musí mít plnohodnotnou péči

„My jako vedení města spolu se starosty okolních obcí, poslanci z našeho regionu, paní senátorkou, dětskými sestrami a lékaři si myslíme, že musíme udělat vše, abychom se pokusili dětské oddělení obnovit v plném rozsahu a zajistit ve frýdecké nemocnici plnohodnotnou akutní dětskou lůžkovou péči,“ uvedl Petr Korč.

„Omezení dětského oddělení a zřízení jakéhosi dětského denního stacionáře je pro Frýdek-Místek a celou spádovou oblast absolutně nemyslitelné. Trváme na obnovení dětského oddělení v plném rozsahu, aby rodiče s nemocnými dětmi nemuseli jezdit do jiných měst,“ poukázal náměstek primátora Igor Juriček (Piráti).

I proto vznikla společným jednáním všech výše zúčastněných petice, která má do řešení problému zapojit mimo nemocnici a kraj také ministerstvo zdravotnictví. To již podniká první kroky a snaží se zajistit, aby pediatři ze soukromých ambulancí začali sloužit v nemocnicích. Senátorka Helena Pešatová a starostka Frýdlantu nad Ostravicí (Bezp. – STAN) se situací seznámí ministra zdravotnictví, protože omezování péče o dětské pacienty se netýká jen města, ale celého regionu. Pomoc při jednáních o řešení situace v nemocnici slíbil i poslanec Jiří Carbol a krajský a zároveň městský zastupitel Marcel Sikora (oba KDU-ČSL).  

„Velice si vážím všech dětských lékařů a sester, kteří v nemocnici pracovali, pracují nebo se rozhodnou pracovat a děkuji jim za jejich nasazení. Zároveň za město Frýdek-Místek mohu potvrdit, že podpoříme každý smysluplný systémový krok nemocnice, kraje i ministerstva, který pomůže současnou situaci vyřešit. Věřím, že se nám podaří společně tento přechodný stav překonat a najít řešení, které bude přínosné pro rodiče a jejich děti, nejen z našeho města, ale celé spádové oblasti,“ věří primátor Petr Korč. 

Jak to vidí lékaři a doporučení nemocnice

K situaci ve frýdecké nemocnici se vyjádřili i lékaři. „Problematické to zejména bude, pokud dítě bude vyžadovat hospitalizaci. Rodič s ním bude muset jet někam do Ostravy, do Karviné nebo do Třince. Podle toho, kde ho vezmou. A taky vůbec není dořešeno, jestli tam rodič bude přijat,“ poukázala na současný stav regionální zástupkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost MUDr. Ludmila Nováková.

„Zánik dětského oddělení ve Frýdku-Místku je jednoznačně výsledkem několikaleté, minimálně čtyři roky trvající personální a provozní devastace. Odcházely zkušené sestry, atestovaní lékaři, zrušila se dětská jednotka intenzivní péče. Nemocnice i kraj to zlehčují, podle nich není hospitalizace potřebná. Něco takového se v České republice zatím nestalo,“ zdůraznila bývalá dlouholetá primářka dětského oddělení MUDr. Ivana Röschlová.

Ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku Tomáš Stejskal uvedl pro TV Polar: „Ošetření dětských pacientů s teplotami, akutními infekcemi dýchacích cest, střev nebo močového traktu je zajištěno v okolních zdravotnických zařízeních." Nemocnice ve Frýdku-Místku zveřejnila následně na svých webových stránkách toto prohlášení: „Dětské oddělení funguje dále v omezeném režimu. Prosíme rodiče, aby respektovali a pochopili nynější situaci, kdy nejsme schopni poskytnout dostatečnou lékařskou péči akutním dětským pacientům s interními diagnózami. Opakovaně upozorňujeme maminky, že provoz porodního a novorozeneckého oddělení je nepřerušen.“ Dále zveřejnila seznam nemocnic s kontakty a ordinační dobou zajišťující potřebnou péči o dětské pacienty formou lékařské pohotovostní služby. Jedná se o Městskou nemocnici Ostrava-Fifejdy, Nemocnici Havířov, Nemocnici Třinec-Sosna a Nemocnici Nový Jičín. 

Citace zřizovatele a ředitele nemocnice:

„Za obor zdravotnictví mohu říct, že tady nikdo neselhal. Tady selhal pouze lidský faktor, selhali ti lékaři, kteří odešli. Momentálně pracujeme na tom, ať se zachrání dětské oddělení ve formě dětského stacionáře.“ Náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví Martin Gebauer

 „Já si nejsem vědom nějakých manažerských pochybení z mé strany. S lékaři jsem jednal několikrát. To že odešli, mi připadá, že to bylo demonstrativní.“ Ředitel nemocnice ve Frýdku-Místku Tomáš Stejskal