ZAHRANIČNÍ STUDENTI HODNOTÍ DOPRAVU VE MĚSTĚ

Jana Musálková Jeckelová

31. 5. 2023

Frýdek-Místek v posledním květnovém týdnu kontrolují vysokoškoláci z dopravních fakult. Studenti z Česka, Maďarska a Francie obcházejí komunikace a parkoviště ve městě, vyhodnocují současný stav a navrhují vylepšení. Jde o akci v rámci 33. ročníku Mezinárodního dopravně-inženýrského semináře MEPS.  

„Studenti během jednoho týdne řeší dopravně-inženýrské úlohy, které jim město vybralo. Nejsou zatížení tím, že by v daném městě celý život žili, zato mají své znalosti a zkušenosti z jiných měst. Snaží se tedy navrhnout některé obtížně řešitelné nebo zajímavé dopravně-inženýrské úlohy tak, aby to městu přineslo nějaké nové nápady nebo inspirace,“ řekl docent Jiří Čarský z ČVUT.

Studenti dostali k řešení 7 úloh.

„Tři z nich souvisejí s parkováním, například na sídlišti Riviéra, další se týkají třeba úprav některých komunikací nebo optimalizace linek městské hromadné dopravy tak, aby obslužnost byla zachována, ale byla přehlednější a efektivnější, což představuje přínos pro uživatele i město, které MHD dotuje,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Miroslav Bártek (Naše Město F-M).

Projektu se účastní 8 vyučujících a 28 studentů. Své nápady představí vysokoškoláci v pátek 2. června od 10 hodin na magistrátě.

Studenti během zahájení projektu ve svém dočasném zázemí v Centru aktivních seniorů v Místku, vpravo primátor Petr Korč (Naše Město F-M), vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Miroslav Hronovský a náměstek primátora pro dopravu Miroslav Bártek (Naše město F-M).