ZÁJEM O „TAXÍK PRO SENIORY“ OPĚT STOUPL, PLATNOST PRŮKAZEK SE PRODLUŽUJE

Jana Musálková Jeckelová

15. 11. 2022

Občané Frýdku-Místku mají stále větší zájem o „seniortaxi“. Magistrát eviduje nárůst počtu přepravených cestujících. Novinkou je, že již vydané průkazky, kterými se senioři musí řidiči prokazovat, platí i v roce příštím. 

Speciální taxi má ve Frýdku-Místku v oblibě stále větší počet seniorů. Město službu spustilo poprvé v roce 2020, aby vyšlo vstříc nejstarší skupině obyvatel, pro kterou je přepravování po městě během vyřizování různých záležitostí mnohdy náročné.

„Je pochopitelné, že ve stáří lidé často řeší zdravotní komplikace a k lékaři musí cestovat i několikrát měsíčně, ne-li týdně. Taxislužba pro seniory pro ně představuje ulehčení. Službu si objednají dopředu, nastoupí u domu a vystoupí přímo u nemocnice. Vyhnou se tak cestování autobusem, které je třeba pro špatně se pohybující skutečně komplikované,“ připomněla náměstkyně primátora pro sociální péči, sociální služby a zdravotnictví Leona Sárkőziová (ANO 2011).

A právě na cesty k praktickým lékařům a do zdravotnických zařízení senioři využívají taxi nejčastěji. V prvním roce fungování službu využívalo na 70 až 350 cestujících měsíčně a řidiči absolvovali za měsíc 150 až 900 jízd. V letošním roce se za měsíc průměrně přepravuje 400 seniorů, řidiči mají najeto na 1000 jízd a přibližně 3800 kilometrů.

„Těší mě, že si senioři na taxislužbu zvykli, a že ji rádi využívají. Určitě ji plánujeme zachovat i do budoucna. Příznivou zprávou pro seniory je i to, že nemusí s průkazkou s platností do konce tohoto roku na magistrát, platnost automaticky prodlužujeme i na rok příští,“ dodala náměstkyně primátora Leona Sárkőziová.

JAK TO FUNGUJE

Služba je určena pro obyvatele starší 70 let, kteří mají trvalý pobyt na území města. Po bezplatném vyřízení kartičky na magistrátním odboru sociálních služeb mohou taxi využívat vždy ve všední den mezi 6. a 14. hodinou, a to po telefonickém objednání nejpozději den předem (v čase od 6 do 18 hodin). Z důvodu velkého zájmu je vhodné si službu objednat ve větším předstihu.

Cestující zaplatí za jízdu dvacetikorunu a jednu osobu s sebou může svézt zdarma. Taxislužbu pro seniory mohou obyvatelé využít maximálně 6x měsíčně, a to proto, aby byla dostupná pro všechny zájemce.

Taxikář seniory doveze nejen do zdravotnických zařízení – do nemocnice, na polikliniku, či do lékáren, ale dopraví je také na poštu, na vlakové nebo autobusové nádraží, do klubů seniorů, do poboček knihoven, do Centra aktivních seniorů nebo Centra pro zdravotně postižené MSK, dále také na kontaktní místa energetických závodů, plynáren či vodáren, ke hřbitovům nebo na aquapark.

Město Frýdek-Místek od roku 2020 do října 2022 dotovalo službu téměř třemi miliony korunami.