ZAPOJ F-M: KTERÉ MÍSTO ZVELEBÍME DO TŘETICE? VYBERTE DALŠÍ LOKALITU

Jana Musálková Jeckelová

1. 2. 2024

Třetí místo ve Frýdku-Místku se dočká zvelebení v rámci participativního rozpočtu. Radnice na podzim loňského roku znovu odstartovala úspěšný projekt ZAPOJ F-M, kdy požádala občany o tipy na vhodná místa k proměně. Nyní po shromáždění podnětů zahájí veřejnou anketu pro výběr finálního místa.

Frýdek-Místek zvelebí další místo ve veřejném prostoru na základě tipů od občanů. Stane se tak v rámci již osvědčeného projektu ZAPOJ F-M, založeného na participaci čili spolupráci s obyvateli města. V první fázi občané zaslali své nápady hlavní architektce města.

„Oproti minulému ročníku se sešlo tipů sice méně, zato se často opakovala ta místa, která si lidé přáli zvelebit již dříve. Velká část tipů musela být vyřazena z dalšího hlasování, protože se často jednalo o místa na pozemcích jiných vlastníků, odhadnuté náklady by několikanásobně překračovaly rozpočet projektu nebo se v dané lokalitě chystá jiná investiční akce,“ vysvětlila hlavní architektka města Lucie Šidlová.

Do finále aktuálního ročníku se tedy dostala čtveřice míst, o jejichž proměnu lidé usilovali nejčastěji již vloni. Díky užšímu výběru se nyní očekává intenzivnější a lépe zacílené hlasování.

Děkuji občanům, že si našli čas a zaslali své tipy. Dokazují tím, že jim záleží na tom, jak vypadá a působí veřejný prostor města, ve kterém žijí. Že projekt se zapojením občanů do rozhodování o finální podobě místa má smysl, dokazuje proměněné Zátiší. Výletní místo je nyní příjemnou zastávkou s lavičkami, přístřeškem i workoutovými prvky a občané jej skutečně aktivně vyhledávají a využívají,“ uvedl náměstek primátora pro investice, finance, rozpočet, útvar hlavního architekta a životní prostředí a zemědělství Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

Loňský, 2. ročník projektu je před ukončením. Technické služby přetvářejí (v zimních měsících nastala nevyhnutelná přestávka kvůli počasí) nevyužívaný kout, nároží u tř. TGM ve Frýdku v městský parčík s pergolou, posezením, pítkem a zelení.

Veřejná anketa 3. ročníku ZAPOJ F-M 2024 v aplikaci MUNIPOLIS odstartuje 5. února 2024 a potrvá do 26. února 2024, souběžně bude možné hlasovat také fyzicky na lístečky připravené na informacích magistrátu v Radniční ulici 1148 ve Frýdku.

ANKETA (spouštíme v pondělí 5. 2.): https://www.munipolis.cz/app/anketa/jU35dJtE