ZAPOJ F-M: VÍTĚZNÝM MÍSTEM K PROMĚNĚ JE NÁROŽÍ NA TŘÍDĚ TGM

Jana Musálková Jeckelová

28. 2. 2023

Občané Frýdku-Místku si zvolili další místo k proměně. V anketě 2. ročníku participativního projektu ZAPOJ F-M* nejvyšší počet hlasujících zvolil nároží u kruhové křižovatky na třídě TGM ve Frýdku.

Druhý ročník participativního projektu ZAPOJ F-M zná svého vítěze. Z celkového počtu 528 hlasujících 129 občanů zvolilo návrh č. 1 čili nároží u kruhového objezdu na třídě TGM ve Frýdku.

Občané měli možnost hlasovat v online anketě v aplikaci MUNIPOLIS a zároveň město umožnilo hlasování pomocí předtištěných lístečků přímo v budově magistrátu v Radniční ulici.

„Hlasovala jsem pro nároží. Byla bych pro přírodní úpravu – rozšíření travnaté plochy, rostliny, kvetoucí stromy. Děkuji, že tohle děláte.“ Reagovala jedna z hlasujících obyvatelek.

„Mám zájem o zvelebení místa pod číslem 1. Na tomto místě byla v minulosti restaurace a obchod, takže by tam byl určitě přívod vody. Chtěla bych a představovala bych si malou kašnu třeba i s lavičkami. Děkuji.“ Uvedla ke své volbě další z občanek.  

Druhým nejžádanějším návrhem se stal osmý návrh, plocha u zastávek Anenská v ulici Ostravské, a třetí nejvyšší počet získal návrh č. 2 hřiště pro malé děti v Parku pod zámkem. (Výsledky ankety viz graf.)

Dalším krokem v participativním projektu je plánovací den, který se uskuteční 22. března na vítězném místě.

Výběrem samotného místa zapojení občanů rozhodně nekončí. Město je chce aktivně zapojit do plánování budoucí podoby. V průběhu celého dne budou mít lidé možnost v plánovacím stánku diskutovat své náměty a formulovat očekávání, jak by mělo místo v budoucnu vypadat,“ potvrdil architekt Tomáš Čech, který v rámci projektu ZAPOJ F-M připravuje a zastřešuje zapojení občanů a spolupráci s nimi.

Lidé, kteří posílali hlasy prostřednictvím aplikace, často využili možnosti přidat komentář. Díky tomu se sešly další podněty a požadavky, kterými se bude zabývat hlavní architektka města či příslušné odbory. Význam participativního rozpočtu totiž není jen o proměně vítězné lokality, ale i o všech dalších podnětech, které lze takto shromáždit a které mohou zástupci města v budoucnu využít.

Kromě možnosti osobní účasti obyvatel na plánovacím dni participační tým připravuje pro obyvatele také variantu zasílání konkrétních návrhů online a speciální pozornost město věnuje podnětům místních a organizací působících v okolí vybraného místa.

*ZAPOJ F-M – projekt s využitím participativního rozpočtu, kdy občané rozhodují, které místo si nejvíce zaslouží proměnu, a poté se podílejí na návrhu jeho budoucí podoby.