ZAVZPOMÍNALI NA HRDINNÉ OBRÁNCE KASÁREN

René Stejskal

17. 3. 2023

U Památníku 8. pěšího pluku ve Frýdku-Místku se konal 14. března vzpomínkový akt k 84. výročí boje o Czajankova kasárna. Na 300 československých vojáků se odmítlo vzdát německým okupantům a strhl se boj. Obránci kasáren čelili německé přesile čítající 1200 mužů.

„Obrana Czajankových kasáren patřila spolu se vznikem samostatné československé jednotky v Sovětském svazu, vznikem exilové vlády v Londýně a následného příkazu k likvidaci Reinharda Heydricha k zásadní událostem, které přispěly k obnovení československého státu po druhé světové válce,“ řekl primátor Petr Korč (Naše Město F-M). 14. březen 1939 není pouze historickou událostí, ale ve světle aktuálního dětí v Evropě a v celém světě je to symbolický okamžik, který nám říká, že agresorům není možné ustupovat. Hodnoty svobody a demokracie je třeba aktivně bránit,zdůraznil Petr Korč.

Setkání u památníku připravilo město s frýdeckou jednotou Československé obce legionářské. Její představitel Petr Majer připomenul slova Miroslava Šolce, jednoho z obránců kasáren, který splnil vojenskou přísahu i v situaci, kdy bojoval proti přesile s vědomím, že může padnout.

Hold obráncům vzdali u památníků kromě členů vedení města a legionářů také zástupci dalších politických stran, spolků, armády ČR a početná veřejnost. Na horním snímku zleva: náměstci primátora Jakub Míček (ANO 2011), Miroslav Bártek, primátor Petr Korč (oba Naše Město F-M), náměstkyně primátora Leona Sárkőziová (ANO 2011) a náměstek primátora Jiří Kajzar (Naše Město F-M).