ZVEME NA PIETNÍ AKT A REKONSTRUKCI BOJE O CZAJANKOVA KASÁRNA

Jana Musálková Jeckelová

29. 2. 2024

V letošním roce uplyne 85 let od hrdinného odboje vojáků z Czajankových kasáren. Jako jediná vojenská posádka se postavili německým okupantům v roce 1939. Veřejnost si hrdinství vojáků proti německé přesile připomene hned dvakrát. 

 Pietní akt k výročí boje o Czajankova kasárna se uskuteční ve čtvrtek 14. března v 16 hodin u památníku na Hlavní třídě v Místku, na místě, kde kasárna stávala. Událost pořádá město Frýdek-Místek s frýdecko-místeckou jednotou Československé obce legionářské a zúčastní se jí zástupci Armády ČR, Svazu bojovníků za svobodu, politických stran, spolků a organizací.

„V březnu si připomínáme půlkulaté jubileum hrdinného odporu místecké posádky Czajankových kasáren proti německým okupantům. Vzpomínám si na velkolepé oslavy 80. výročí před pěti lety. I nyní jsme proto připravili rozsáhlou vzpomínkovou akci s atraktivním programem. Těším se na setkání s vámi na rekonstrukci bitvy o místecká kasárna,“ uvedl primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M).

Hlavním programem výročí bude v sobotu 16. března rekonstrukce boje o Czajankova kasárna v areálu ředitelství Slezanu a Faunaparku. Od 9 hodin bude přístupná expozice vojenské techniky a materiálu s komentářem, výstava Frýdek a Místek za nacistické okupace, v 11 hodin začne ukázka družstev čs. armády a wehrmachtu, v 11.30 přehlídka vojenské techniky a ve 13 přijde hlavní bod – rekonstrukce boje o Czajankova kasárna. Následují ukázky jezdectva, přednáška o 8. pěším pluku a opět ukázky vojska a techniky.