Rozchod / rozvod (kolizní opatrovnictví)

Participační (účastenská) práva dítěte v soudním řízení

Participací dítěte se rozvíjí jeho přirozená potřeba a schopnost se aktivně podílet na rozhodování v záležitostech, které se ho týkají. Je-li dítě dostatečně rozumově a emocionálně vyspělé, je nutné jeho přání považovat za zásadní vodítko při hledání nejlepšího zájmu dítěte.  Dítě, které má dostatečnou schopnost chápat situaci, bude mít v soudním řízení, které se jej týká, zaručena následující práva:

  • dostávat příslušné informace,
  • být slyšeno a moci vyjádřit svůj názor,
  • být informováno o možných důsledcích vyhovění jeho názoru a o možných důsledcích jakéhokoliv rozhodnutí,
  • právo na informace o rozhodnutí ve věci.

Kolizní opatrovník

Soud jmenuje kolizního opatrovníka jako zástupce nezletilého dítěte pro řízení soudu, které se dotýká práv dítěte (úprava práv a povinností rodičů k dítěti, řízení o výživném, o úpravě styku apod.), neboť ze zákona je v takovém řízení mezi dítětem a rodiči možný střet zájmů (tj. kolize). Soud zpravidla k zastupování nezletilého dítěte jmenuje orgán sociálně-právní ochrany dětí. S dítětem a jeho rodinou jedná zaměstnanec oddělení sociálně-právní ochrany dětí dle bydliště dítěte.

Kolizní opatrovník je pouze procesním zástupcem dítěte a má rovné postavení jako ostatní účastníci soudního řízení. Kolizní opatrovník zastupuje nezletilé dítě pouze v soudním řízení a výhradně po dobu jeho trvání (úkolem opatrovníka je pouze nahradit rodiče dítěte při výkonu té části rodičovské odpovědnosti, která souvisí se zastupováním dítěte při právních jednáních v rozsahu, který vymezuje samotné soudní řízení). Úkolem kolizního opatrovníka je být v osobním kontaktu s dítětem, zjišťovat jeho názor na probíhající soudní řízení, objasňovat dítěti důsledky soudního rozhodnutí, informovat dítě o průběhu soudního řízení, popř. uplatňovat v řízení procesní práva dítěte (např. právo na odvolání). Kolizní opatrovník je oprávněn mluvit nejen s dítětem, ale i jeho rodiči či zjišťovat stanoviska dalších subjektů. Kolizní opatrovník nemá rodičovskou odpovědnost, která náleží výhradně rodičům.

Spolupráce orgánu sociálně-právní ochrany dětí v roli kolizního opatrovníka s rodinami v situaci rozvodu/rozchodu

  1. Rodiče dítěte podají k soudu návrh týkající dítěte – viz základní vzory návrhů:https://www.frydekmistek.cz/magistrat/odbory-magistratu/odbor-socialnich-sluzeb/socialne-pravni-ochrana-deti/rozchod-rozvod-kolizni-opatrovnictvi/vzory-navrhu/
  2. Soud zahájí na návrh rodičů řízení, dítěti jmenuje kolizního opatrovníka a rodiče zpravidla vyzve, aby se zúčastnili přednášky o sdíleném rodičovství. https://sdilenerodicovstvi.cz/
  3. Kolizní opatrovník na žádost soudu pozve rodiče ke společnému setkání ve věci jejich návrhu. Zároveň požádá rodiče, aby k jednání doprovodili dítě. Rodiče před společným setkáním u kolizního opatrovníka dítě vhodným způsobem seznámí se situací v rodině.
  4. Společné setkání je zaměřeno na poradenství týkající potřeb dětí v době rozchodu rodičů, práv a povinností v rámci rodičovské odpovědnosti, forem péče o dítě, možnosti se dohodnout na úpravě poměrů k dítěti, možnosti řešení věci mimosoudně (pouze u nesezdaných rodičů) apod.
  5. Rozhovor kolizního opatrovníka s dítětem proběhne bez přítomnosti rodičů zpravidla v budově úřadu. Dítě je přiměřeně jeho věku vyslyšeno a seznámeno s jeho participačními právy.
  6. V případě potřeby je rodičům doporučena odborná pomoc a kolizní opatrovník je seznámí s možnostmi další spolupráce.
  7. Kolizní opatrovník podá soudu zprávu o průběhu společného setkání s rodiči a rozhovoru s dítětem.
  8. Kolizní opatrovník v soudním řízení plní své procesní povinnosti (účastní se jednání soudu, prezentuje soudu názor dítěte, navrhuje důkazy, formuluje své stanovisko k věci v souladu se zájmem dítěte, informuje o průběhu a výsledku jednání dítě).
  9. Výkon funkce kolizního opatrovníka zaniká právní mocí rozsudku ve věci návrhu rodičů.
  10. Kalkulačka výživného: https://www.vasevyzivne.cz/vyzivne-tabulky-2024/?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI2aKpi6amiAMVrp2DBx13mSklEAAYASAAEgJMKPD_BwE