VĚŽ KOSTELA UKRYJE VZKAZY PRO DALŠÍ GENERACE

MM F-M, Mgr. Jana Musálková Jeckelová

6. 6. 2022

MAKOVICE SE VRACÍ ZPĚT NA VĚŽ 

Významná událost se uskuteční ve čtvrtek 9. června od 10 hodin v kostele sv. Jana a Pavla v Místku. Obnovená makovice rekonstruované věže bude naplněna vzkazy pro naše následovníky. Dokumenty, včetně poselství dětí, spočinou ve věži na desítky až stovku a více let.

Tubusy, které jsou od prosincového odhalení vzkazů předků prázdné, budou opět naplněny a uloženy do věže. Zástupci místecké Římskokatolické církve a Statutárního města Frýdku-Místku do nich vloží nejen původní originální texty, ale také informaci o současném stavu města i vítězné vzkazy školáků pro budoucí generace. 

PŘEKVAPENÍ PŘEDKŮ

Pečlivě připravené dokumenty a další cennosti, jejichž odhalení bylo v prosinci loňského roku nemalým překvapením, se zachovaly ve výborném stavu. Součástí nálezu byly dobové textové materiály, bankovky, mince, pohlednice a fotografie i ostatky několika svatých.

OBNOVA KOSTELA

Snesením schránky z věže začala nezbytná obnova kostela. Práce kromě dalšího zahrnují částečnou výměnu bednění krovu věže a položení nové krytiny z měděného plechu na věži. Obnova se mimo jiné týká také samotné makovice a vrcholového kříže, dále dřevěných podlah ve věži, fasády, oken s žaluziemi i dveří a části střechy nad lodí kostela.

Během prací, která mají kompletně skončit v červenci, nebyl přerušen běžný provoz chrámu. Obnova kostela vychází na 4,7 milionu korun. Většinu uhradí sama Římskokatolická farnost Místek, město Frýdek-Místek přispívá 1 milionem korun, stejnou částku poskytl Moravskoslezský kraj.

DĚTI VZKAZUJÍ NÁSLEDOVNÍKŮM

Všechny školní práce dětí, které zapojily do soutěže města „Co vzkážeme budoucím generacím?“, budou od čtvrtku 9. června k vidění na výstavě přímo v prostorách kostela, kam se přemístí z místecké pobočky Městské knihovny ve Frýdku-Místku.

Na slavnostní akt plnění tubusů materiály a vynesení makovice na věž, jakož i na výstavu školních prací, je srdečně zvána široká veřejnost. 

Více o nálezech ve věži a obnově chrámu čtěte zde: 

VĚŽ KOSTELA ODKRYJE TAJEMSTVÍ, NOVÝ VZKAZ PŘIPRAVÍ DĚTI | O městě | Oficiální stránky statutárního města Frýdek-Místek! (frydekmistek.cz)

VĚŽ KOSTELA SV. JANA A PAVLA ODHALILA CENNÉ VZKAZY PŘEDKŮ | O městě | Oficiální stránky statutárního města Frýdek-Místek! (frydekmistek.cz)