Adventní městečko nabídne zábavu i místo k setkání s přáteli

24. 11. 2017

Zájemci v něm najdou nejen stánky s vánočním zbožím a dobrotami, ale také vyzdobené podium, na kterém se budou střídat divadelníci, tanečníci i hudebníci. A protože vše už se nevměstná pouze na náměstí, tak ožijí i okolní uličky a prostory.

Předvánoční náladu i letos umocníme několika novinkami. Jelikož se nám Adventní městečko rozrůstá i do okolních prostor bude pro lepší orientaci vybaveno rozcestníky. Na náměstí budou stylové prodejní stánky s novou světelnou hvězdou ve štítu. Adventní dílna již nebude v plátěném stanu, ale v přístřeší ze dřeva. Nová bude zvonička se schránkou pro poštu pro Ježíška a připravena je i expozice historických vánočních přání. U blízkého kostela bude umístěn zcela nový ručně vyřezávaný betlém a u křížového podchodu (u bývalého knihkupectví) budou na děti čekat každý den zvířátka, ale taky atraktivní slaměný kůň s velkými sáněmi, rodinka dřevěných sněhuláků a další tematicky zaměřené kulisy a atrakce vhodné třeba k pořízení fotografií. V pátky, soboty a neděle nebude chybět ani dobový kolotoč,“ uvedl náměstek primátora Karel Deutscher.

Nedílnou součástí Adventního městečka jsou Vánoční trhy, které se budou konat na náměstí Svobody v Místku od 1. do 23. prosince od 10 do 18 hodin. Ve stylových stáncích se budou prodávat trdelníky, klobásky, placky, ale také horká medovina, různé druhy punčů a další dobroty. Občerstvení bude bohaté a téměř neměnné. Zato nabídka vánočních výrobků se bude ve stáncích často obměňovat. Návštěvníkům se tedy vyplatí projít se náměstím častěji. V nabídce budou mimo adventní dekorace, vánoční perníčky, cukroví a svíčky, také šperky a výrobky ze dřeva, kožešiny či keramiky.

Doprovodný program v Adventním městečku bude zajištěn každý den a nebudou v něm chybět ani tradiční akce. „V úterý 5. prosince od 16 hodin ožije náměstí Mikulášskou nadílka a ve středu 13. prosince v 18 hodin je na programu tradiční akce Česko zpívá koledy. Sobotní a nedělní dopoledne budou patřit představením pro děti. Návštěvníci se ale mohou těšit i na Silesian Dixie Band, Reného Součka, Tomáše Kočka, Stanley's Dixie Street Band, kapelu Hrozen a tak dále. Chybět samozřejmě nebude ani rozdávání Betlémského světla den před Štědrým dnem,“ přiblížil program primátor Michal Pobucký.

Adventní dílny budou na náměstí zejména o víkendech a tvořit se v nich bude pokaždé něco jiného (rozpis aktivit viz níže). Připravují je zaměstnanci Střediska volného času Klíč za finanční podpory statutárního města Frýdek-Místek. Zájemcům budou přístupné zdarma. „Do tvořivého programu se zapojily i střední školy. Střední odborná škola Lískovecká přiveze ve čtvrtek 7. prosince na náměstí pantograf, na kterém si návštěvníci budou moci vyzkoušet vyřezat vánoční ozdoby a Střední škola řemesel z ulice Pionýrů postaví na náměstí v pátek 15. prosince a v sobotu 16. prosince mini kovářskou dílnu se žhavou výhní a kovadlinou, takže zájemci si budou moci vyzkoušet náročnost kovářského řemesla,“ doplnil náměstek Pavel Machala.

Adventní městečko připravilo statutární město Frýdek-Místek prostřednictvím své organizace kulturaFM a živnostenského úřadu s přispěním městských společností TS a.s. a Frýdecká skládka a.s.

ADVENTNÍ DÍLNY

Pořádá SVČ Klíč za finanční podpory statutárního města Frýdek-Místek. Zájemcům jsou přístupné ZDARMA a není nutné se hlásit předem.

01.12.2017 15:00 – 18:00
výroba vánočních ozdob na stromeček, papírového přání a dřevěné dekorace

05.12.2017 16:00 – 18:00
čekání na Mikuláše si děti zkrátí vytvořením rozpustilého čertíka, andělské vánoční ozdoby a zimní dekorace

09.12.2017 10:00 – 12:00, 15:00 – 18:00
výroba proplétané hvězdy do okna, třpytivé baňky nebo zimního obrázku.

10.12.2017 10:00 – 12:00, 15:00 – 18:00
výroba ozdoby z ovčího rouna, vánoční ozdoby plné hvězd nebo papírové rybičky

16.12.2017 10:00 – 12:00, 15:00 – 18:00
výroba vánoční baňky se jménem, zimního přání a veselého sněhuláka

17.12.2017 10:00 – 12:00, 15:00 – 18:00
výroba dárkové krabičky a jmenovky na sváteční stůl nebo novoročenky

Tvoření pod taktovkou středních škol
7. 12. 2017 od 10:00 – náměstí Svobody – vyřezávání ozdob na pantografu (SOŠ Lískovecká)
15. – 16. 12. 2017 od 10:00 – náměstí Svobody – mini kovárna (Středí škola řemesel F-M)

Náměstí Svobody

– stylové stánky s občerstvením a vánočním zbožím (1. – 23. 12.)
– Vánoční strom, u kterého bude umístěna kulisa oslíka s malými sáněmi (možnost posazení dětí a foto)
– pokladnička v rámci veřejné sbírky Vánoční strom, letos je výtěžek určen pro Žirafu-Integrované  centrum Frýdek-Místek (1. – 31. 12.)
– nová zvonička se schránkou pro poštu Ježíškovi
– dřevěná Adventní dílna (1. 12.,  5. 12., 9. – 10. 12., 16. – 17. 12.)
– Ježíškova pošta (1. – 17. 12..)
– rozcestníky pro lepší orientaci návštěvníků
– expozice historických vánočních přání, včetně programu adventu
– vyřezávaní ozdob na pantografu (7. 12.)
– mini kovárna s výhní a kovadlinkou (15. – 16. 12.)
– gastropulty a odpadkové koše (navýšený počet)

Prostor před kostelem sv. Jakuba

– upravený altán pro dřevěný ručně vyřezávaný betlém, tj. postava Josefa s Marií, jezulátko v jesličkách, zvířátka (1. – 23. 12.)
– u betléma bude umístěna atrakce pro děti v podobě kozy, ovce, na které se děti mohou posadit

Prostor u křížového podchodu (u bývalého knihkupectví Bílek)

– ohrádka se zvířátky (1. – 22. 12.)
– dobový kolotoč (1. -3.12., 5. 12., 8. – 10. 12., 15. – 17. 12., 22. 12.)
– slaměný kůň s velkými sáněmi, rodinka dřevěných sněhuláků a další kulisy

ADVENTNÍ MĚSTEČKO – program viz příloha (PDF, JPG)

ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMUprogram a info

VEŘEJNÁ SBÍRKA VÁNOČNÍ STROM

Stejně jako v minulých letech se i letos uskuteční na náměstí Svobody v Místku veřejná sbírka „Vánoční strom“. Zahájena bude 1. prosince a ukončena 31. prosince. Výtěžek sbírky je určen pro Žirafu – Integrované centrum Frýdek-Místek na zakoupení mechanických invalidních vozíků.