Vývoj kauzy skládky nelze odhadnout

Michal Pobucký,

19. 2. 2019

Vážení občané,

snažíme se vám poskytnout co nejaktuálnější informace ohledně likvidace nelegální skládky nebezpečných odpadů ve Starém Městě, která je na našich bedrech z pozice obce s rozšířenou působností, ale i proto, že nám rozhodně není lhostejné potencionální nebezpečí na samé hranici katastru s Frýdkem-Místkem. Situace se však mění doslova z hodiny na hodinu, takže ani po dalším pátečním zasedání bezpečnostní rady neumíme popsat jednoznačný vývoj příštích dní.

Jisté je, že už se z rozhodnutí ministerstva nemusíme zabývat dlouhodobým uskladněním z titulu, že se může jednat o odpad přeshraničního původu, ale můžeme odpad zlikvidovat. Nemá cenu jej tedy vozit nazdařbůh republikou a sledovat nevůli obyvatel s jeho umístěním, byť na jejich území pro tento účel mají legálně vedené prostory, ale prověřují se možnosti koncových zařízení, zejména spaloven. Než se jejich kapacity najdou, případně uvolní, stejně musíme hledat možnosti, kde by se odpad dal dočasně uskladnit. V tuto chvíli už se ale z odpadu stalo velké politikum, takže snaha hledat logické cesty a nejelegantnější řešení v takových případech selhává. Kdekdo si myje ruce nebo je od toho dává pryč, další hází klacky pod nohy a jednoznačně v republice nejsme na podobné situace připraveni. Chybí někdo s oprávněním navrhnout a realizovat konkrétní řešení, která jsou k dispozici. My je vidíme, ale z naší pozice nemáme sílu je „protlačit“. Proto neustále probíhají dnes a denně další jednání na úrovni kraje i ministerstev.