Nebezpečný odpad je stále na místě

Michal Pobucký,

4. 3. 2019

Vážení občané,

ani po dalších dvou týdnech nemůžeme oznámit konkrétní datum, kdy začnou kamiony odvážet části nebezpečného odpadu z nelegální skládky ve Starém Městě, na samotné hranici katastru s Frýdkem-Místkem. Odborná firma už se alespoň dopočítala množství, které je ještě výrazně vyšší, než se původně odhadovalo. Ve více jak třech tisících sudech je 16 druhů nebezpečných látek, celkem zhruba 650 tun nelegálního a nebezpečného odpadu, když převažují rozpouštědla, emulze, barvy a laky a kapalné hořlavé látky obsahující nebezpečné látky. Všechny sudy už prošly prvotním vzorkováním, nyní se začnou postupně zpracovávat certifikované analýzy, které jsou nutné pro to, aby barely vůbec přebrala konečná zařízení, tedy skládky a spalovny. Realizující odborná firma přitom naráží na skutečnost, že tato zařízení mají aktuálně minimální kapacitní možnosti a o některé varianty přicházíme tím, že si nikdo nechce komplikovat život odpadem, který je velmi ostře sledovaný. Nezbývá než poděkovat všem, kteří jsou při hledání možnosti řešení solidární, a doufat, že s realizující firmou i našimi úředníky odboru životního prostředí, jimž také patří dík za nadstandardní nasazení, zataháme nakonec v tom klubku zákonů, byrokracie i politiky za ty správné konce a množství odpadu se ve Starém Městě začne zmenšovat. Také věříme, že potřebnou aktivitu vyvine i stát prostřednictvím svých kapacit a pomůže některým řešením, která se nabízejí. O dalším postupu se v širším okruhu bezpečnostní rady budeme radit znovu v úterý 5. března, kdy budeme moci přinést další aktuální informace na webu města i prostřednictvím dalších médií.