Město si vezme 200milionový úvěr

MM F-M, Bc. Jana Matějíková

17. 9. 2020

„V souvislosti s pandemií Covid -19 se budeme potýkat s výpadkem daňových příjmů. Odhadujeme, že letošní výpadek příjmů může oproti roku 2019 činit až 200 milionů korun. Potřebujeme přitom peníze na zajištění financování některých investičních akcí, které již běží, ale také těch, které chceme realizovat v příštím roce a následujících letech,“ uvedl primátor Michal Pobucký s tím, že pro čerpání úvěru bylo 41 z 42 přítomných zastupitelů.

Mezi nejdůležitější investiční akce patří například dobudování kanalizace v městských částech Chlebovice, Skalice a Zelinkovice, rozšíření centrálního hřbitova ve Frýdku nebo rekonstrukce knihovny v Místku, tedy akce, které již byly zahájeny a dokončeny budou až v následujících letech.  V plánu je v příštích letech také zateplení a výměna vnitřní kanalizace ve věžovém domě na Anenské nebo kompletní rekonstrukce vnitřních instalací včetně rekonstrukce bytových jader ve věžovém domě na ulici ČSA v Místku.  Zpracovávají se již také projektové dokumentace na revitalizaci tří lokalit na sídlišti Riviera, vybudování nové tělocvičny při základní škole v Chlebovicích nebo stavební úpravy domu na ulici Těšínská, kde by v budoucnu mělo sídlit přestupkové oddělení a městská policie.

Investiční úvěr s fixní úrokovou sazbou 0,75 % lze čerpat do konce roku 2024. Splacen musí být do konce roku 2030.