Přeběhy přes koleje by měly skončit

MM F-M

1. 11. 2004

Téměř stometrový podchod pod dvanácti kolejemi první listopadový den slavnostně zprovoznili na frýdeckém vlakovém nádraží. Investice, která má zvýšit kulturu cestování a bezpečnost provozu, byla již přizpůsobena dalším rozvojovým záměrům města. „Stavba je dimenzována tak, aby kapacitně vyhovovala i poté, co město do blízkosti vlakového nádraží přesune autobusové stanoviště. Radnice se zavázala v podchodu zabezpečovat jeho provoz, osvětlení, úklid a kamerový systém, protože počítá s tím, že jej budou hojně využívat místní občané,“ sdělil frýdecko-místecký poslanec Petr Rafaj, který je členem správní rady Správy železničních drah a cest. Také České dráhy jsou díky smlouvě s městem smířeny s tím, že podchod nebude sloužit výhradně cestujícím. Šestimetrová šíře, jezdící schody, výtah a důsledně bezbariérový přístup je dalším vylepšením vizitky frýdeckého nádraží, které konečně nabralo vzhled odpovídající jeho důležitosti. Po opravě výpravní budovy se ve dvou etapách realizoval i podchod – nejprve zajistil spojení s ostrovním nástupištěm a nyní už občany převede bezpečně přes všechny koleje, i ty, které neslouží osobní dopravě. Nikdo by tak už neměl zbytečně riskovat přechodem přes kolejiště. „Snad už se tento nešvar nebude vůbec objevovat. Já si pamatuji, jak svého času dopravní policie pravidelně hlásila, kolik chytila našich studentů, kteří se na průmyslovou školu sjížděli z celého okolí. V třídních knihách o tom byla spousta zápisů, občas se na to i některý student vymluvil,“ zavzpomínala si starostka Frýdku-Místku Eva Richtrová na dobu, kdy byla středoškolskou profesorkou. Současně připomněla, že město už téměř deset let v územním plánu počítá s propojením Frýdku a Místku v místě nádraží Českých drah, protože má v tomto prostoru další záměry. „Především by se tady mělo přesunout autobusové stanoviště, k čemuž město dělá veškeré potřebné kroky, aby v případě dostatečných finančních prostředků mohlo bez časového odkladu začít s realizací. Nebude to levná záležitost, ale místecké stanoviště je už opravdu nevyhovující, nehledě na to, že máme pro něj ideální nové využití formou záchytného parkoviště. Lokalitu Na Poříčí by navíc již brzy mohla zpestřit ještě investice Úřadu práce ve Frýdku-Místku, který je připraven u České spořitelny vybudovat nový objekt, což také pomůže koncentrovat jisté služby občanům do jednoho prostoru. Momentálně má úřad práce prostory opravdu nevyhovující, nemluvě o jeho velmi špatné dostupnosti,“ řekla starostka Richtrová.