Stoletá stařenka ještě čile komunikuje

MM F-M

23. 3. 2005

Ve Frýdku-Místku v současné době žijí tři občané, kteří překročili magickou hranici sta let. Naposledy se mezi ně zařadila Hermína Mruzková, které byla osobně poblahopřát starostka Eva Richtrová s ředitelem Penzionu pro důchodce Jaroslavem Chlebkem. „Pamatuji si posledních pět let v penzionu, jak jsme vždycky u každých narozenin přáli dožití sta let a už je to tady,“ připomínal Hermíně Mruzkové, o kterou se momentálně stará přímo rodina, Jaroslav Chlebek. Starostka Eva Richtrová popřála oslavenkyni, která zažila tři století, především co nejlepší zdravotní stav, který by stařence umožnil pobývat v domácím, nikoliv nemocničním prostředí. „Zrovna na ty moje narozeniny se to na mě sesypalo, marné – život už je prožitý a není nad ta mladá léta,“ povzdychla si paní Mruzková. Ta zavzpomínala, že se do Frýdku-Místku přivdala ze Starých Hamer, když si padla do oka s učitelem svého bratra. „Byl to můj osud. Měla jsem hodného muže,“ řekla stoletá žena, která má dvě děti, tři vnoučata a čtyři pravnoučata. Ti jsou jejím potěšením stejně jako hudba. Hermína Mruzková hrála v symfonickém orchestru na housle a říká, že hudba jí byla zpestřením skromného života. „Praví se, že co Čech, to muzikant, ale to už dávno není pravda, dnes se hraje hudba málo,“ posteskla si čile komunikující seniorka, které se bez problémů vybavují i bouřlivé přeměny a složité národnostní poměry na hranicích v souvislosti se světovými válkami. Když si zavzpomínala na hájenku na Šancích, nádherné místo, které je dnes zatopeno přehradou, připomněla si i oblíbeného Bobiho, ochočeného srnce, který dokázal známé doprovázet třeba až na Lysou horu. Paní Mruzková totiž byla v horách jako doma, a to i s obutými lyžemi. Ty prý z nohou nesundávala, ani když čekala dítě. Ze sportovní minulosti a fyzické kondice těžila ještě v devadesáti letech, kdy bez problémů zvládla výlet na Vyšehrad. „Dříve byl život možná těžší, ale klidnější. Taky bylo mezi lidmi více slušnosti. Byly to jiné časy, takové skromnější, ale i romantičtější,“ myslí si stoletá jubilantka.