„Alenka“ je kauza z Říše divů

MM F-M

1. 4. 2005

Opozice číhá na každou nespokojenost ve městě, aby ji zabalila do svého plátku a nabídla dalším novinám, vede občany k peticím i na jednání zastupitelstva, ale podstatou problémů se příliš neobtěžuje. Tak vznikla i „kauza“ večery U Alenky, za kterou opoziční zastupitelé orodují, ačkoliv se jedná o černou stavbu!
Večerce U Alenky rada města odmítla dále prodloužit nájem pozemku v duchu statutu „stavby dočasné“. Navíc 30. dubna 2005 skončí pouze platnost kolaudačního rozhodnutí části dočasné stavby, a to přípojky vody a kanalizace, povolení vlastní večerky jako dočasné stavby a zároveň povolení užívání skončilo už k 1. 2. 2001! „Z toho je zřejmé, že stavebník užívá stavbu prodejního stánku neoprávněně, bez povolení! Kde je tedy chyba? Na straně stavebníka a majitele večerky nebo na straně majetkové komise a Rady města Frýdku-Místku? Všechny informace poskytnuté tisku i ty, které byly prezentovány na březnovém jednání zastupitelstva, byly účelové a neřešily podstatu věci. Rozhodování ve věcech majetkových je přesně vymezeno zákonem o obcích, majetková komise i rada města rozhodují většinovým způsobem. Navíc odmítám nařčení, že jeden člověk, který ani není radní, ovlivňuje rozhodnutí rady města. Z tohoto pohledu se jedná o nevybíravou kampaň proti panu Skotnicovi a proti nezávislému rozhodování rady města,“ zlobí se starostka Eva Richtrová. Místostarosta Ivan Vrba si dokonce myslí, že opoziční zastupitelé porušují zastupitelský slib, v němž se zavazují, že budou ctít a dodržovat zákonné normy. „Jak mohou bojovat za černou stavbu?“ ptá se. I starostka Eva Richtrová doufá, že žijeme v demokratickém a právním státě, kde platí zákony. V demokracii lze samozřejmě i vyjádřit nespokojenost, ale jestliže předložená petice k večerce U Alenky obsahuje 305 jmen, která jsou neúplná, 64 jmen má uvedenu adresu mimo danou lokalitu (Krnov, Raškovice, Třinec, Vojkovice, D. Sklenov, Metylovice apod.), jsou v ní uvedena jména a „podpisy“ lidí, kteří „petici“ prokazatelně podepsat nemohli, například pro dlouhodobý pobyt cizině, těžko může být taková aktivita chápána jako legitimní.