„Psímu útulku se nebráníme, ale nedokážeme dělat zázraky,“ říká starostka

MM F-M

20. 6. 2005

Psíci různých ras včetně voříšků soutěžili v sobotu v areálu Sokolík o titul Psího šikuly. Občanské sdružení Psí útulek, které akci pořádalo, tak chtělo znovu poukázat na to, že by bylo dobré ve Frýdku-Místku postavit městský útulek pro zatoulaná zvířata. Na setkání přišla rovněž starostka Eva Richtrová, která převzala nad Psím šikulou záštitu. Organizátoři však s představitelkou města větší diskuzi o problému nevedli. Starostka přesto považuje za nutnost tuto záležitost objasnit. Pokusila se o to už v pátek na tiskové konferenci, kdy novinářům podrobně vysvětlovala, co je zde vlastně kamenem úrazu. „My se určitě nebráníme tomu, aby město svůj útulek mělo. Určitě je záslužné, že se tady objevilo občanské sdružení, které o jeho výstavbu usiluje, nicméně zatím se nemůžeme domluvit na pozemku. Členové sdružení mají zájem o prostory bývalých kasáren v místeckém lese, ale já musím stále opakovat, že i kdybychom sebevíc chtěli, nemůžeme sem útulek umístit, dokud nebude změněn územní plán. Objekty, které jsme po vojácích převzali, byly zkolaudovány jako sklady a proto je nemožné používat je k jiným účelům. Změna územního plánu je složitý dlouhý proces, kdy my musíme dodržovat řadu lhůt. Bohužel to nelze uspěchat, i kdybychom si to sebevíc přáli,“ vysvětlila Richtrová a doplnila, že město nabídlo občanskému sdružení náhradní pozemek nedaleko Frýdecké skládky, který je k tomuto účelu ideální. „Tam by to šlo zrealizovat okamžitě, ale místo zase nevyhovuje jim,“ pokračuje starostka. Jak dále řekla, město se bude určitě touto záležitostí nadále zabývat, protože vůle je na obou stranách. Je však potřeba si také uvědomit, že provozovatel takového zařízení musí být určen řádným výběrovým řízením a nemusí jím být automaticky zvoleno výše uvedení sdružení. Službu psího útulku poskytuje městu v současné době soukromý podnikatel Jan Ondračka v Sedlištích.