Frýdecko-místečtí chtějí více kamer a radarů v ulicích

Archiv

MM F-M, Jana Matějíková

12. 6. 2013

„Dotazník obsahoval soubor otázek rozdělených do sedmi okruhů. Jejich prostřednictvím jsme mapovali místa, kde dochází podle respondentů k trestné činnosti, obavy z různých forem trestné činnosti i z jednotlivých skupin obyvatel. Zjišťovali jsme, zda se občané stali obětí trestného činu a skutek nahlásili na policii, zda jsou spokojeni s prací městské i státní policie, ale i to, co by se mělo ve městě v rámci bezpečnosti zlepšit,“ řekl primátor Michal Pobucký.

Sběr dat trval měsíc a půl, zahájen byl 1. března a ukončen 15. dubna. Dotazníkové šetření bylo realizováno prostřednictvím proškolených tazatelů, jimiž byli studenti Střední zdravotnické školy a Gymnázia a SOŠ na Cihelní ulici. Dotazník měli předat k vyplnění svým rodičům či prarodičům. Zapojit se samozřejmě mohli i ostatní občané. Dotazníky byly k dispozici na služebně městské policie, v recepci Policie ČR, na informacích v obou budovách magistrátu města a také ve zpravodaji města. Celkem se dotazníkového šetření zúčastnilo 657 respondentů.

„Šetření ukázalo, že mezi respondenty je nejvyšší obava ze sexuálních agresorů, drogově závislých a agresivních řidičů. Nejobávanější formou trestné činnosti je loupežné přepadení, následované fyzickým napadením. Při zjišťování obavy z jednotlivých národností či etnik se projevil dlouhodobý stereotypní postoj nedůvěry vůči romskému etniku. Za obávané lokality respondenti označili převážně ulice Míru, ČSA a Slezská, ale také cyklostezku kolem řeky a lokalitu u zimního stadionu,“ vyjmenoval vedoucí odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality Petr Lessy, kterého překvapilo zjištění, že lidé se nejvíce vyhýbají ulici Míru, ačkoliv je tam minimální kriminalita, a naopak se vůbec nebojí na ulici Revoluční, kde je zaznamenána nejvyšší kriminalita ve městě.

„Překvapující je také zjištění, že přes 70 % respondentů by chtělo ve městě rozšířit kamerový systém a téměř 62 % respondentů by přivítalo častější kontroly maximální povolené rychlosti v ulicích města,“ doplnil primátor Michal Pobucký.

Výsledky dotazníkového šetření ukázaly, jakým směrem se budou ubírat projekty prevence kriminality.  „Podařilo se nám již prosadit projekt asistent prevence kriminality a domovník, který má změnit postoj majority vůči romské minoritě, především na ulici Míru. Dále budeme iniciovat, podle finančních možností, prosvětlení podchodů a prořezání vegetace v parcích i na sídlištích a budeme usilovat o rozšíření městského kamerového systému a zakoupení dalších stacionárních radarů k měření rychlosti,“ uzavřel vedoucí odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality Petr Lessy.