Radnice chce hlídat vzhled města

MM F-M, Petr Pavelka

25. 8. 2015

„V současnosti řešíme například jeden případ, kdy za objektem bývalé okresní knihovny plánuje investor přístavbu penzionu, která by významně narušila principy urbanistické kompozice. Chceme, aby město v exponovaných místech působilo esteticky, a tady by byla zcela narušena osová symetrie,“ popsal jeden z konkrétních problémů náměstek primátora Jiří Kajzar. Aby se podobné nekupily a město jim předcházelo, bude město pečlivější v podrobnostech územního plánu a chce investory naučit, aby vše konzultovali na radnici v rámci odboru územního rozvoje a s hlavní architektkou města. „Musí se to naučit, aby jim neunikaly peníze a nepůsobily ztráty již hotové, obtížně vratné kroky při realizaci staveb,“ říká hlavní architektka Milada Baumannová. Město přemýšlí také o zřízení poradního apolitického orgánu, jakési radě starších architektů, kteří již dnes nejsou činní a mají potřebnou prestiž. Ti by se vyjadřovali k některým konkrétním případům.