Tříkrálový průvod zaplnil náměstí

MM F-M, Petr Pavelka

16. 1. 2018

Před kostelem i na náměstí zaznívaly v různých formách informace, které dětem přibližovaly tříkrálovou legendu i tradici, která je dnes spojena s Tříkrálovou sbírkou, kterou organizuje Charita České republiky. Z pódia pak děkan Josef Maňák vzpomínal, jak akce skromně začínala, aby se po čtrnácti letech, i s podporou Statutárního města Frýdek-Místek, stala takovým fenoménem. A jak byl v euforii, nadhodil, že možná průvod jednou ozdobí i sloni. „Tomu, že se pravidelnou součástí našeho průvodu stanou velbloudi, taky svého času nikdo nevěřil,“ podotkl děkan, který vyzval k otevření srdcí a pomoci potřebným a současně, stejně jako primátor, popřál městu a občanům do nového roku vše nejlepší. „Je to skvělá akce, u níž jsou skutečně tahákem živá zvířata, s nimiž už děti nemají tolik možností se potkat. Není to jen o velbloudech, ale i „obyčejný“ kůň jim dělá radost, chtějí se s ním vyfotografovat, pohladit si ho. Je to takový návrat k přírodě a vlastně i k tradicím, propojeným s dneškem. Vyrazí průvod v dobových kostýmech, a i když musí jít po betonu a přejít frekventovanou cestu za účasti městské policie, nerozbíjí to tu myšlenku a lidi a děti to baví, což jsme strašně rádi,“ hodnotil průvod primátor Michal Pobucký. „Já myslím, že je fajn, když se v hraném příběhu dozví, co například symbolizuje zlato, kadidlo a myrha, přinesené dary, nebo třeba jak vznikla tradice obcházení domů a koledování či jaký je význam popisování dveří svěcenou křídou na ochranu. Děti se dozví i o charitativní sbírce a potřebě pomáhat,“ doplnil náměstek primátora Richard Žabka.