Město vydražilo Hotel Centrum

MM F-M, Petr Pavelka

1. 7. 2018

Vyvolávací cena hotelu z roku 1986 byla 29.145.000 korun. Rada města sledovala aukci online a sama byla aktivní v příhozech i testování různých strategií. I když padaly různé úsměvné hlášky, od té, že proti Paris Hilton nemáme šanci až po dehonestaci některých, že vydražili maximálně nějaké oblečení na aukru, každý si uvědomoval velkou odpovědnost, které zastupitelstvo na radu města naložilo. Za hodinku se cena dostala nad 32 milionů a objevovaly se spekulace, kolik dalších hodin ještě radní čeká. V té souvislosti se musela vyřešit strategie pro toaletní a kuřácké přestávky a všichni tušili, že zřejmě budou muset upravit i své zvyklosti co se týče oběda. Minimální příhoz byl stanoven na pouhých pět tisíc korun a účastníci dražby na něj měli pětiminutový limit. Proto museli být všichni vážní zájemci neustále v pozornosti a poměrně velký tlak musel ustát i IT zaměstnanec magistrátu, kterého si navíc všichni dobírali, jak má vysokou pojistku, pokud by se překlikl například v číselném řádu. „Snažili jsme se to odlehčovat, ale samozřejmě jsme si uvědomovali tíhu našich rozhodnutí, které jsme museli opakovaně přijímat. Chci poděkovat koaličním partnerům, kteří vydrželi až do konce a postarali se tak o to, že s touto nemovitostí můžeme mít další plány. Spousta starších lidí například určitě uvítá možnost lacinějšího bydlení s odpovídajícími službami, které v Hotelu Centrum může vzniknout,“ hodnotil primátor Michal Pobucký (ČSSD). „My jsme rádi, že se podařilo využít neopakovatelné příležitosti a město bude mít možnost dále rozvíjet sociální služby, jejichž potřeba rok od roku stoupá,“ uvedl radní Jakub Míček (ANO 2011). „My kromě bytů pro seniory vidíme jako možné využití i bydlení pro mladé formou startovacích bytů,“ doplnil náměstek primátora Richard Žabka (KDU-ČSL). „My jsme měli limit 40 milionů korun. Vzhledem k budoucím nákladům a využitelnosti objektu to byla pro nás částka na hranici rentability. Proto vydražená cena, vzhledem ke všem okolnostem, je ještě únosná, i když náklady na rekonstrukci budou vysoké,“ vysvětloval přístup Našeho Města náměstek primátora Jiří Kajzar.

Statutární město Frýdek-Místek ještě není definitivním majitelem budovy hotelu s třípodlažní restaurační a administrativní částí a dalšími deseti obytnými patry s kapacitou přes dvě stě lůžek. Do 15 dnů od zveřejnění usnesení o příklepu může být navržen jakýmkoliv subjektem ještě tzv. předražek, který by ale musel být v minimální výši 51 312 500 korun, což se nejeví jako reálné. Zcela jasno v otázce nabytí Hotelu Centrum by mělo být kolem 10. července.